Пресиденте Ајес (департман)

Пресиденте Ајес е департман во Парагвај. Департманот се наоѓа во Западен Парагвај и главен град на департманот е Вилја Ајес. Името на департманот е во чест на Рутфорд Б. Хејс, американски претседател. Претседателот изјавил дека департманот е парагвајски за време на Парагвајската војна.

Пресиденте Ајес
Presidente Hayes
департман
Знаме на Пресиденте Ајес
Координати: 23°46′S 58°37′W / 23.767° ЈГШ; 58.617° ЗГД / -23.767; -58.617
Држава Парагвај
РегионЗападен Парагвај
Гл. градВилја Ајес
Површина
 • Вкупна72.907 км2 (28,150 ми2)
Население (2002)
 • Вкупно81.876
 • Густина1,1/км2 (2,9/ми2)
Час. појасAST (UTC-04)
 • Лето (ЛСВ)ADT (UTC-03)
ISO 3166PY-15
Окрузи8
Административна зграда во Пресиденте Ајес во близина на реката Парагвај

Окрузи

уреди

Департманот е поделен на 8 окрузи:

окрузи население (2002)
Бенхамин Асевал 13.309
Хенерал Бругез н.п.
Хосе Фалкон 3.189
Нанава 4.830
Пуерто Пинаско 3.948
Тениенте Естебан Мартинес н.п.
Тениенте Ирала Фернандес н.п.
Вилја Ајес 57.217

Географија и клима

уреди

Департманот се наоѓа во Западен Парагвај. На север Пресиденте Ајес се граничи со Алто Парагвај, на југ со Аргентина, на исток со Консепсион, Сан Педро, Кордиљера и Централен департман, а на запад со Бокерон.

Во летниот период, температурата во департманот се искачува до 44 степени целзиусови, а во зимскиот период истата паѓа до 26 степени.

Наводи

уреди
  • Geografía Ilustrada del Paraguay, Distribuidora Arami SRL; 2007. ISBN 978-99925-68-04-0
  • Geografía del Paraguay, Primera Edición 1999, Editorial Hispana Paraguay SRL

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди