Алто Парана (департман)

Алто Парана, или во превод Горна Парана, е департман во Парагвај. Департманот се наоѓа во Источен Парагвај и главен град на истиот е Сјудад дел Есте. Департманот забележал голем развој во последните 50 години, а развојот се должи на економскиот подем на градот Сјудад дел Есте.

Департман Алто Парана
Departamento de Alto Paraná
департман
Знаме на Департман Алто Парана
Знаме
Грб на Департман Алто Парана
Грб
Местоположба на Алто Парана во Парагвај.
Местоположба на Алто Парана во Парагвај.
Координати: 25°25′S 54°38′W / 25.417° ЈГШ; 54.633° ЗГД / -25.417; -54.633Координати: 25°25′S 54°38′W / 25.417° ЈГШ; 54.633° ЗГД / -25.417; -54.633
Држава Парагвај
РегионИсточен Парагвај
Основан1945
Гл. градСјудад дел Есте
Најголем градСјудад дел Есте
Управа
 • ГувернерНелсон Агинагалде
Површина
 • Вкупна14.895 км2 (5,751 ми2)
Ранг7
Население (2007)[1]
 • Вкупно703.507
 • Ранг2
 • Густина47/км2 (120/ми2)
Часовен појасAST (UTC-04)
 • Лете (ЛСВ)ADT (UTC-03)
ISO 3166PY-10
Окрузи19
Мреж. местоaltoparana.gov.py

ГеографијаУреди

Департманот се наоѓа во Источен Парагвај, на граничниот појас со Бразил. Департманот се на север се граничи со департманот Каниндеју, на југ Итапуа, на исток со Бразил и на запад со департманите Кагвазу и Казапа. Главен град на департманот е Сјудад дел Есте

ОкрузиУреди

Департманот е поделен на 20 окрузи:

 

окрузи население (2002)
1 Сјудад дел Есте 222.274
2 Доктор Хуан Леон Малјоркин 16.243
3 Доминго Мартинез де Ирала 6.734
4 Ернандаријас 63.248
5 Ируња 4.710
6 Итакири 23.765
7 Хуан Емилио Олири 16.367
8 Лос Седралес 9.003
9 Мбаракају 8.337
10 Минга Гвазу 48.006
11 Минга Пора 11.180
12 Наранхал 11.921
13 Њакундај 8.403
14 Пресиденте Франко 52.826
15 Сан Алберто 11.523
16 Сан Кристобал 7.670
17 Санта Фе дел Парана ND
18 Санта Рита 16.427
19 Санта Роса дел Мондај 11.287
20 Колонија Игвазу 8.748

КлимаУреди

Максимална температура измерена во департманот е 38 степени целзиусови, додека минималната е 0 степени. Просечна годишна темпрература во департманот е 21 степен. Во регионот има поголема влажност и врнежи, па така маглата е честа појава во зимскиот период.

Збратимени покраиниУреди

НаводиУреди

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди