Кордиљера (департман)

Кордиљера е департман во Парагвај. Департманот се наоѓа во средишниот дел на земјата. Главен град на департманот е Какупе.

Кордиљера
Cordillera
департман
Базилика во Какупе.
Базилика во Какупе.
Знаме на КордиљераГрб на Кордиљера
Координати: 25°23′S 57°08′W / 25.383° ЈГШ; 57.133° ЗГД / -25.383; -57.133
Држава Парагвај
Гл. градКакупе
Површина
 • Вкупна4.948 км2 (1,910 ми2)
Население (2002)
 • Вкупно234.805
 • Густина47/км2 (120/ми2)
Часовен појасAST (UTC-04)
 • Лете (ЛСВ)ADT (UTC-03)
ISO 3166PY-3
Окрузи20

Географија уреди

Кордиљера се наоѓа во средишниот дел на земјата. На север департманот се граничи со Сан Педро, на југ со Парагвари и Централниот департман, на исток со Кагвазу и на запад со Пресиденте Ајес.

Географски гледано, департманот е поделен на два географски региони, од кои јужниот е попогоден за земјоделство. Просечната годишна температура во департманот е 22 степена. Максималната температура достигнува до 39 степени, а нинималната до 3 степени.

Окрузи уреди

Департманот е поделен на 20 окрузи:

Наводи уреди

  • Illustrated Geography of Paraguay. Arami. 2007

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди