Парагвари (департман)

Парагвари е департман во Парагвај. Департманот се наоѓа во јужниот дел на земјата, или во регионот Источен Парагвај. Главен град на департманот е градот Парагвари. Според податоците од 2002 година, Парагвари имал население од 221,932 жители.[1]

Парагвари
Paraguarí
департман
Знаме на Парагвари
Координати: 25°38′S 57°9′W / 25.633° ЈГШ; 57.150° ЗГД / -25.633; -57.150
ДржаваПарагвај
РегионИсточен Парагвај
Гл. градПарагвари
Површина
 • Вкупна8.705 км2 (3,361 ми2)
Население (2002)
 • Вкупно221.932
 • Густина25/км2 (66/ми2)
Час. појасAST (UTC-04)
 • Лете (ЛСВ)ADT (UTC-03)
ISO 3166PY-9
Окрузи17

Географија уреди

Парагвари се наоѓа во јужниот дел на Источен Парагвај. На север граничи со Кордиљера и Кагвазу, на југ со Мисионес, на исток со Гваира и Казапа и на запад со Њембуку и Централниот департман.

Во летниот период, температурата достигнува до 39 степени Целзиусови, а во зимскиот период до 2 степена. Просечната годишна температура е 21 степен.

Окрузи уреди

Департманот е поделен на 17 окрузи:

Наводи уреди

  • Geography of Paraguay - Editorial Hispanic Paraguay SRL-1a. Edition 1999 - Asuncion Paraguay
  • Geography of Paraguay Illustrated - ISBN 99925-68-04-6 - Distributed Arami SRL
  • The Magic of our land. Alliance Foundation. Asuncion. 2007.

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди