Итапуа (департман)

Итапуа е департман во Парагвај. Департманот се наоѓа во јужниот дел на државата. Главен град на департманот е Енкарнасион. Департманот е поделен на 30 окрузи и така овој департман има најмногу окрузи во државата.

Итапуа
Departamento de Itapúa
департман
Знаме на ИтапуаГрб на Итапуа
Координати: 27°20′S 55°53′W / 27.333° ЈГШ; 55.883° ЗГД / -27.333; -55.883
Држава Парагвај
Основан1906
Гл. градЕнкарнасион
Површина
 • Вкупна16.525 км2 (6,380 ми2)
Население (2002)
 • Вкупно453.692
 • Густина27/км2 (71/ми2)
Часовен појасAST (UTC-04)
 • Лете (ЛСВ)ADT (UTC-03)
ISO 3166PY-7
Окрузи30
Мреж. местоhttp://www.itapua.gov.py

Географија и клима уреди

Департманот се наоѓа во Источен Парагвај. На север департманот се граничи со Алто Парана и Казапа, на југ со Аргентина, на исток со Аргентина и на запад со департманот Мисионес.

Климата има влажна суптропска клима. Просечната температура е 15 степени Целзиусови. Највисоката измерена температура измерена до сега е 40 степени, а минималната -3 степени. Врнежи има во обилство во департманот.

Окрузи уреди

Департманот е поделен на 30 окрузи:

окрузи население (2002) окрузи население (2002) окрузи население (2002)
1 Алто Вера 13,799 11 Фрам 6,923 21 Нуева Алборада 9,193
2 Бела Виста 9,193 12 Хенерал Артигас 11,042 22 Облигадо 11,441
3 Камбирета 9,193 13 Хенерал Делгадо 6,611 23 Пирапо 6,754
4 Капитан Меза 9,193 14 Оенау 9,685 24 Сан Косме и Дамијан 7,322
5 Капитан Миранда 9,193 15 Итапуа Поти 14,642 25 Сан Хуан дел Парана 7,091
6 Карлос Антонио Лопес 17,622 16 Хесус 5,560 26 Сан Педро дел Парана 28,598
7 Кармен дел Парана 9,193 17 Ла Паз 3,076 27 Сан Рафаел дел Парана 20,434
8 Коронел Богадо 17,065 18 Леандро Овиедо 4,353 28 Томас Ромеро Переира 27,239
9 Еделира 22,287 19 Мајор Отањо 12,157 29 Тринидад 6,873
10 Енкарнасион 93,497 20 Наталио 19,456 30 Јатујтај 11,415
 

Поврзано уреди