Гваира (департман)

Гваира е департман во Парагвај. Департманот се наоѓа во Источен Парагвај и главен град на департманот е Вилјарика. Департманот има вкупна површина од 3.846 км2 и население од 178.130 жители според податоците од 2002.

Департман Гваира
Departamento de Guairá
департман
Црква во Вилјарика.
Црква во Вилјарика.
Знаме на Департман ГваираГрб на Департман Гваира
Местоположба на департманот во Парагвај.
Местоположба на департманот во Парагвај.
Координати: 25°45′S 56°26′W / 25.750° ЈГШ; 56.433° ЗГД / -25.750; -56.433Координати: 25°45′S 56°26′W / 25.750° ЈГШ; 56.433° ЗГД / -25.750; -56.433
Држава Парагвај
РегионИсточен Парагвај
Основан1570
Гл. градВилјарика
Најголем градВилјарика
Управа
 • ГувернерГуставо Хавиер Алфонсо
Површина
 • Вкупна3.846 км2 (1,485 ми2)
Ранг16
Население (2007)[1]
 • Вкупно190.035
 • Ранг9
 • Густина49/км2 (130/ми2)
Часовен појасAST (UTC-04)
 • Лете (ЛСВ)ADT (UTC-03)
ISO 3166PY-4
Окрузи17

Демографија уреди

Департманот има население од 161.991 (податоци пред 2002), од кои 47.300 живееле во урбан центар, а остатокот во рурални центри.

Окрузи уреди

Департманот е поделен на следните окрузи:

Користена литература уреди

  • Geografía Ilustrada del Paraguay. Tercera Edición. Distribuidora Quevedo de Ediciones. Buenos Aires.1998.
  • Atlas y Geografía de Paraguay y el Mundo. Ediciones India Guapa. Asunción. 1997.
  • Atlas Paraguay. Cartografía Didáctica. Fausto Cultural Ediciones. Enero 2000.
  • Franco Preda, Artemio. El Guairá y su aporte a la cultura paraguaya. Editora Litocolor S.R.L. Villarrica,2003

Наводи уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди