Њембуку (департман)

Њембуку е департман во Парагвај. Департманот се наоѓа во јужниот дел на Источен Парагвај. Главен град на департманот е Пилар. Департманот е во најголем дел рурален и во него се наоѓаат некои од најстарите језуитски градби во Парагвај.

Њембуку
Departamento de Ñeembucú
департман
Знаме на Њембуку
Местоположба на Њембуку во Парагвај.
Местоположба на Њембуку во Парагвај.
Координати: 26°52′S 58°18′W / 26.867° ЈГШ; 58.300° ЗГД / -26.867; -58.300
Држава Парагвај
РегионИсточен Регион
Основан1776
Гл. градПилар
Најголем градПилар
Управа
 • GovernorPedro Alliana Rodriguez (National Republican Association)
Површина
 • Вкупна12.147 км2 (4,690 ми2)
Ранг10
Население (2007)[1]
 • Вкупно82.846
 • Ранг16
 • Густина6,8/км2 (18/ми2)
Часовен појасAST (UTC-04)
 • Лете (ЛСВ)ADT (UTC-03)
ISO 3166PY-12
Окрузи16

Окрузи уреди

Департманот е поделен на 16 окрузи:

 1. Алберди
 2. Серито
 3. Десмочадос
 4. Хенерал Хосе Едувигис Дијаз
 5. Гвазу Куа
 6. Умајта
 7. Исла Умбу
 8. Лаурелес
 9. Мајор Хосе Х. Мартинес
 10. Пасо де Патрија
 11. Пилар
 12. Сан Хуан Баутиста дел Њембуку
 13. Такуарас
 14. Вилја Франка
 15. Вилја Олива
 16. Вилјалбин

Географија уреди

Департманот се наоѓа во јужниот дел на регионот Источен Парагвај. На запад и југ се граничи со Аргентина, на север со Централниот департман и на исток со Парагвари и Мисионес. Главен и најголем град во департманот е Пилар.

Наводи уреди

Поврзано уреди