Амамбај (департман)

Амамбај е департман во Парагвај, поточно во регионот Источен Парагвај. Главен град на департманот е Педро Хуан Кабалјеро.Името на департманот потекнува од името на еден вид папарат кој расте во регионот.

Амамбај
Departamento de Amambay
департман
Знаме на АмамбајГрб на Амамбај
Местоположба на Амамбај во Парагвај
Местоположба на Амамбај во Парагвај
Координати: 22°31′48″S 55°45′0″W / 22.53000° ЈГШ; 55.75000° ЗГД / -22.53000; -55.75000Координати: 22°31′48″S 55°45′0″W / 22.53000° ЈГШ; 55.75000° ЗГД / -22.53000; -55.75000
Држава Парагвај
РегионИсточен Парагвај
Основан1945
Гл. градПедро Хуан Кабалјеро
Најголем градПедро Хуан Кабалјеро
Управа
 • ГувернерХуан Рамирез Бризуела
Површина
 • Вкупна12.933 км2 (4,993 ми2)
Ранг9
Население (2007)[1]
 • Вкупно123.861
 • Ранг13
 • Густина9,6/км2 (25/ми2)
Часовен појасAST (UTC-04)
 • Лете (ЛСВ)ADT (UTC-03)
ISO 3166PY-13
Окрузи3
Мреж. местоamambay.gov.py

ОкрузиУреди

Департманот е поделен на 4 окрузи:

окрузи население (2002)
Бела Виста 9.611
Капитан Бадо 17.117
Педро Хуан Кабалјеро 88.189
Занха Пита н.п.

ГеографијаУреди

Департманот се наоѓа во регионот Источен Парагвај. На север департманот се граничи со Бразил, на југ со департманот Каниндеју, на исток со Бразил и на запад со департманите Консепсион и Сан Педро. Просечната температура во департманот е 21 степен. Во лето температурата достигнува 35 степени, а во зима паѓа до -1 степен.

НаводиУреди

  • Geografía Ilustrada del Paraguay, Distribuidora Arami SRL; 2007. ISBN 978-99925-68-04-0
  • Geografía del Paraguay, Primera Edición 1999, Editorial Hispana Paraguay SRL

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди