Дедрик Анга Бојата (р. 28 ноември 1990) е белгиски професионален фудбалер кој игра како среден бек или десен бек за белгискиот про-лигаш Клуб Бриж и за репрезентацијата на Белгија.

Дедрик Бојата

Тој го направил своето деби за сениорскиот тим со Манчестер Сити во 2010 година и бил нивни млад играч на годината за 2009-10. За сезоната 2011-12 тој бил позајмен на Болтон Вондерерс, а во првата половина на 2012-13 бил во ФК Твенте. Во 2015 година тој се преселил во Селтик за околу 1,5 милиони фунти. Во летото 2019 година, Бојата се приклучил на Херта БСЦ.

Бојата има натпревар од Белгија на младинско и сениорско ниво, а своето деби за сениорите го имал во 2010 година. Тој бил дел од нивниот тим кој беше трет на Светското првенство во фудбал во 2018 година.

Клупска кариера

уреди

Рана кариера

уреди

Роден во Укл, Белгија, Бојата ја започнал својата кариера во младинскиот тим во Брисел пред да се приклучи на Манчестер Сити во 2006 година. Тој бил дел од победничката екипа на ФА младинскиот куп на Сити во 2008 година, започнувајќи во двата натпревари од финалето против Челзи.[1][2] Тој ја освоил наградата за играч на месецот на Академијата на Сити за април 2009 година.[3] Тој бил еден од седумте играчи на Академијата од неговата година кои биле промовирани на тренинзи со постарите играчи од почетокот на сезоната 2009-10.[4]

Манчестер Сити

уреди

Бојата го направил своето деби за првиот тим против Мидлсброу во третото коло на ФА Купот на 2 јануари 2010 година, играјќи централен бек и помагајќи му на својата екипа да победи со 1-0 на стадионот Риверсајд.[5] Неговото првенствено деби било како замена против Блекбурн Роверс девет дена подоцна, заменувајќи го Мартин Петров во 86. минута од победата на домашен терен со 4-1.[6] Неговиот прв старт во Премиер лигата било на гостувањето против Хал Сити на 6 февруари. Тој бил прогласен за млад играч на сезоната 2009-10 за неговите напори за време на двата натпревари од полуфиналето на Лига купот против ривалите Манчестер Јунајтед.

На почетокот на сезоната 2010-11 тој го постигнал вториот гол во плеј-оф натпреварот во Лига Европа против ФК Темишвар на 26 август, негов прв за клубот. Неговата форма продолжи да се подобрува и бил избран да започне против Челзи на 25 септември, кој беше непоразен на почетокот на сезоната. Бојата го играше натпреварот на позицијата десен бек и имал добри перформанси бидејќи Сити ја чуваше мрежата за да го добие натпреварот со 1-0.[7] Тој доби црвен картон само пет минути по поразот од 3-0 на домашен терен против Арсенал на 24 октомври, за фаулирање на Маруан Шамак додека бил последниот човек пред голот.[8] Вкупно тој забележал 17 настапи во текот на сезоната и бил неискористена замена бидејќи Манчестер Сити го освои ФА Купот 2010-11.[9] После тоа, Бојата помина голем дел од следните две сезони на позајмица, најпрво во колегата од Премиер лигата, Болтон Вондерерс, а потоа во Холандија со ФК Твенте.

Потези за заем

уреди

На 26 август 2011 година, Бојата му се приклучил на Болтон Вондерерс на позајмица за една сезона.[10] Тој го направил своето деби во стартните единаесет за Болтон Вондерерс на 10 септември играјќи го целиот натпревар на домашен пораз на Болтон од Манчестер Јунајтед со 5-0.[11] На 2 октомври 2011 година, Бојата го постигнал својот прв гол за Болтон Вондерерс во поразот со 5-1 на гости против Челзи.[12] Бојата заработил повреда на скочниот зглоб во поразот со 2–0 од Сандерленд на 22 октомври и повредата, која го оддалечи шест недели, значеше дека Бојата, како дел од неговиот договор за заем, се вратил на лекување во Манчестер Сити. Тој се вратил во стартната постава на Болтон на натпреварот со Тотенхем Хотспур на 3 декември.

На 31 август 2012 година, Бојата го напуштил Манчестер Сити за да се приклучи на холандскиот клуб Ередивизија ФК Твенте на краткорочна позајмица.[13] Тој забележал 8 настапи за ФК Твенте пред да се врати во Манчестер Сити на 8 јануари 2013 година.[14]

Враќање во Манчестер Сити

уреди

Бојата го имал својот прв настап во Манчестер Сити по повеќе од две години кога започна во натпреварот од третото коло во Лига Купот против Виган Атлетик на 24 септември 2013 година. Тој му помогнал на својот тим да ја зачува мрежата во победата од 5-0, а се доближи и самиот да го отвори резултатот во првото полувреме со удар со глава кој голманот на Виган го преврте над пречката.[15] На 4 јануари 2014 година, тој бил исклучен поради две резервации во третото коло од ФА Купот, во ремито 1-1 против Блекбурн Роверс.[16] Тој не бил вклучен во тимот на Сити за денот на натпреварот бидејќи тие го совладаа Сандерленд во финалето на Лига купот.[17] Манчестер Сити ја освоил Премиер лигата во 2013-14 година, но Бојата немал право за медал бидејќи имал само еден настап во лигата цела сезона. На 28 мај, Бојата потпишал продолжување на договорот со Манчестер Сити, што требало да го задржи во клубот до 2016 година.[18]

На 10 август, Бојата ги одиграл цели 90 минути додека Сити ја отворил сезоната со пораз од 3-0 од Арсенал во 2014 ФА Комјунити Шилд.[19] Севкупно, тој забележал шест настапи во неговата последна сезона, со еден старт од два во лигата.

Селтик

уреди
 
Бојата со Селтик во Австрија во јули 2017 година
 
Бојата игра во натпревар од Лига Европа против Салцбург

Бојата потпишал за шампионот на шкотското првенство Селтик на четиригодишен договор на 2 јуни 2015 година, за сума од околу 1,5 милиони фунти.[20]

Тој го направил своето натпреварувачко деби на 15 јули во квалификациите за Лигата на шампионите на Селтик Парк против Стјарнан, постигнувајќи го воведниот гол во победата од 2–0,[21] и го погоди центаршутот на Крис Комонс за доцниот единствен гол против Карабаг ФК две недели. подоцна во третото квалификациско коло.[22] Сепак, одбраната на Селтик беше генерално лоша во првата половина од сезоната, за време на која клубот не успеа да се квалификува за Лигата на шампионите.[23] Бојата беше посочен поради критиките за неговите перформанси, особено кога дал пенал со „несмасна“ фаул за време на поразот од 2–1 на гостувањето кај Абердин,[24] и за некои од примените голови за време на серијата на Селтик во УЕФА. Лига Европа.[25]

Бојата се најде надвор од тимот на почетокот на сезоната 2016-17, но работел напорно во салата за да ја подобри својата кондиција.[26] Неговиот прв почеток (и настап) на сезоната дојде во победата од 1-0 во шкотската Премиер лига во Килмарнок на 18 ноември 2016 година.[27] Бојата го немал својот втор настап во сезоната до победата со 3-0 на Шкотскиот куп во Албион Роверс на 22 јануари 2017 година.[28] Тој постигнал два гола во неговите наредни три првенствени настапи на Селтик Парк, и двата погодоци со глава од сет позиции, во победите со 1–0 против Сент Џонстон и Абердин, соодветно.[29][30] Бојата повторно се етаблирал во тимот, следејќи го советот од менаџерот Брендан Роџерс : „Тој [Роџерс] сакаше да играм едноставно и да играм како што играв на тренинзите и рече дека се ќе биде добро ако направам сè што ми рече." [31]

Херта БСЦ

уреди

Во мај 2019 година, Бојата се приклучил на Херта БСЦ на слободен трансфер.[32][33] Тој го направил своето натпреварувачко деби на 14 септември на четвртиот натпревар од домашната лига во поразот со 2–1 од Мајнц 05, влегувајќи како доцна замена за Џаваиро Дилросун.[34] Бојата го постигнал својот прв гол за својот нов клуб на 29 септември, комплетирајќи го резултатот во победата со 4-0 над 1. ФК Келн.[35]

Во пресрет на сезоната 2020–21, Бојата го заменил Ведад Ибишевиќ како капитен на Херта.[36]

Клуб Бриж

уреди

На 22 август 2022 година, Бојата потпишал за белгискиот клуб Бриж од прва дивизија А на тригодишен договор.[37]

Меѓународна кариера

уреди

Младински тимови

уреди

Бојата одиграл 12 натпревари за Белгија до 19 години и постигна два гола. Бојата го направил своето деби за Белгија У21 во победата со 1-0 над Малта на 3 март 2010 година.[38] Пет месеци подоцна, тој го добил својот прв меѓународен повик за сениор кога бил именуван во тимот за пријателскиот натпревар против Финска.[39] Тој продолжи да покажува некои импресивни перформанси бидејќи бил промовиран во комплетен првотимец на Манчестер Сити.

Сениорски тим

уреди
 
Бојата со Белгија на УЕФА Евро 2020 година

Селекторот на Белгија Жорж Ликенс го избрал Бојата за два натпревари од квалификациите за Еуро 2012 против Казахстан и Австрија кон крајот на 2010 година.[40] Тој не играл против Казахстан, но го имал своето деби против Австрија на 10 октомври 2010 година, влегувајќи како замена на полувремето наместо Тоби Алдервирелд во ремито 4–4. Тој добил повик за пријателски натпревар против Словенија во август 2011 година, но не играл.[41]

Тој бил повикан во тимот на Белгија во октомври 2015 година за квалификациите за Евро 2016 против Андора и Израел.[42] Тој не играл на ниту еден од овие натпревари, но повторно бил повикан за пријателски натпревар против Португалија на 29 март 2016 година.[41] Тој го освоил својот втор натпревар во тој натпревар кога влгол како замена по 86 минути за Џејсон Денајер.[41][43]

Во мај 2018 година тој бил именуван во прелиминарниот тим на Белгија за Светското првенство во Русија 2018 година.[44] На 4 јуни 2018 година, Бојата бил именуван во последниот тим од 23 играчи за Белгија на Светското првенство 2018 година.[45] Тој ја играл секоја минута од натпреварите во групната фаза на Белгија на Светското првенство 2018 година, но сепак бил исфрлен во нокаут фазата бидејќи Белгија заврши на третото место.[46][47]

Во јуни 2021 година, Бојата бил повикан во последниот тим од 23 играчи на Белгија за УЕФА Евро 2020. Тој одиграл 2 натпревари на турнирот.[48]

Личен живот

уреди

Бојата е од Укл, предградие на Брисел [49] и е познато дека има добри односи со поранешниот соиграч од Манчестер Сити и Белгија, Винсент Компани.[50] Неговиот татко Биенвену Мандунгу Бојата е поранешен конгоански фудбалер, кој играл во 1990-тите во Белгија за Унион Сен-Жилоаз и Стад Лувен.[51]

Статистика за кариера

уреди

Клуб

уреди

Меѓународен

уреди
Настапи и голови по репрезентација и година
Репрезентација година Апликации Голови
Белгија 2010 година 1 0
2016 година 1 0
2017 година 2 0
2018 година 11 0
2019 година 2 0
2020 година 4 0
2021 година 7 0
2022 година 3 0
Вкупно 31 0

Почести

уреди

Манчестер Сити

Селтик

 • Шкотска премиера : 2015–16, 2016–17, 2017–18, 2018–19
 • Шкотски куп : 2016–17, 2017–18
 • Лига куп на Шкотска : 2017–18,[53] 2018–19

Белгија

Индивидуален

 • Награда за најдобар млад играч на Манчестер Сити: 2010 година [54]
 • Тим на годината на ПФА Шкотска : 2018–19 Шкотска Премиер лига [55]

Наводи

уреди
 1. Pickup, Oliver (4 April 2008). „FA Youth Cup Final: Man City have the edge“. The Telegraph. London. Посетено на 3 January 2010.
 2. Ogden, Mark (17 April 2008). „FA Youth Cup: Manchester City beat Chelsea good and proper!!“. The Telegraph. London. Посетено на 3 January 2010.
 3. „Brazil ace collects April Thomas Cook acolade [sic]“. Official website. Manchester City FC. 18 May 2009. Посетено на 3 January 2010.
 4. „City's Likely Lads“. Manchester Evening News. 17 June 2009. Посетено на 13 May 2014.
 5. „Jonge Belg Dedryck Boyata voor het eerst in basis Manchester City“. Gazet Van Antwerpen (холандски). Concentra Media. 2 January 2010. Посетено на 2 January 2010.
 6. „Man City 4-1 Blackburn“. 11 January 2010 – преку news.bbc.co.uk.
 7. „City 1–0 Chelsea“. mcfc.co.uk. Manchester City FC. 25 September 2010. Архивирано од изворникот на 2012-03-11. Посетено на 26 September 2010.
 8. „Man City 0–3 Arsenal“. BBC News. 24 October 2010.
 9. 9,0 9,1 McNulty, Phil (14 May 2011). „Man City 1 – 0 Stoke“. BBC Sport. Посетено на 2 June 2015.
 10. „Boyata loaned to Bolton for rest of the season“. Official website. Manchester City FC. Архивирано од изворникот на 2015-01-28. Посетено на 26 August 2011.
 11. „Premier League (Sky Sports)“. SkySports (англиски). Посетено на 25 July 2018.
 12. „Bolton 1-5 Chelsea“ (англиски). 2 October 2011. Посетено на 25 July 2018.
 13. „Boyata completes FC Twente loan switch“. Official website. Manchester City FC. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 12 April 2014.
 14. „Manchester City recall Dedryck Boyata from loan spell at FC Twente“. The Guardian. 8 January 2013.
 15. „Man City 5 – 0 Wigan“. 24 September 2013. Посетено на 3 June 2015.
 16. Bevan, Chris (4 January 2014). „Blackburn Rovers 1 – 1 Man City“. BBC Sport. Посетено на 3 June 2015.
 17. McNulty, Phil (2 March 2014). „Man City 3 – 1 Sunderland“. BBC Sport. Посетено на 3 June 2015.
 18. „Boyata signs new deal“. Official website. Manchester City FC. 28 May 2014. Архивирано од изворникот на 2015-01-28. Посетено на 28 May 2014.
 19. Sanghera, Mandeep (10 August 2014). „Arsenal 3–0 Man City“. BBC Sport. Посетено на 10 August 2014.
 20. „Dedryck Boyata: Celtic sign Manchester City defender“. BBC Sport. 2 June 2015. Посетено на 2 June 2015.
 21. „Celtic 2 – 0 Stjarnan“. BBC Sport. 15 July 2015. Посетено на 15 July 2015.
 22. „Celtic 1–0 FK Qarabag“. BBC Sport. 29 July 2015. Посетено на 29 July 2015.
 23. Murray, Ewan (1 October 2015). „Celtic pay price for defensive lapses to let Fenerbahce claim a draw“. The Guardian. Посетено на 23 September 2020.
 24. Moffat, Colin (12 September 2015). „Aberdeen 2-1 Celtic“. BBC Sport. Посетено на 23 September 2020.
 25. Halliday, Stephen (5 November 2015). „Celtic: Ambrose and Boyata in line to face Molde“. The Scotsman. Посетено на 18 November 2015.
 26. Cameron, Neil (18 February 2017). „The life story of Celtic defender Dedryck Boyata makes your root for a man who came from nothing“. Herald Scotland. Посетено на 20 April 2019.
 27. „Kilmarnock 0-1 Celtic“.
 28. „Albion Rovers 0-3 Celtic: It's three and easy for Celtic“. Scotsman. 22 January 2017. Посетено на 27 January 2017.
 29. „Celtic 1:0 St Johnstone“. BBC. 25 January 2017. Посетено на 27 January 2017.
 30. „Celtic 1:0 Aberdeen“. BBC. 1 February 2017. Посетено на 1 February 2017.
 31. „Brendan Rodgers told me to keep it simple, says Celtic defender Dedryck Boyata“. The Sunday Post. 24 May 2017. Посетено на 20 April 2019.
 32. „Dedryck Boyata: Celtic defender signs for Hertha Berlin“. BBC News. 19 May 2019. Посетено на 19 May 2019.
 33. „Hertha BSC verpflichtet Boyata“ (германски). Hertha BSC. 20 May 2019. Архивирано од изворникот на 2020-11-07. Посетено на 11 August 2019.
 34. „Mainz vs. Hertha Berlin – 14 September 2019“. Soccerway. Perform Group. Посетено на 29 May 2022.
 35. „Hertha routs 10-man Cologne 4-0, Freiburg moves 3rd“. Fox Sports. 29 September 2019. Посетено на 26 January 2020.
 36. „Ibisevic-Nachfolger gefunden: Boyata neuer Hertha-Kapitän“. kicker (германски). 22 September 2020. Архивирано од изворникот на 9 October 2020. Посетено на 29 May 2022.
 37. „Red Devil Dedryck Boyata signs deal with Club“ (англиски). Club Brugge KV. 22 August 2022. Посетено на 23 August 2022.
 38. „EK-kwalificatiewedstrijd: België – Malta 1–0“. footbel.be. Архивирано од изворникот на 27 September 2011. Посетено на 4 March 2010.
 39. „First senior call-up for Boyata“. Official website. Manchester City FC. Архивирано од изворникот на 2012-04-06. Посетено на 10 August 2010.
 40. „Belgian FA – Boyata caps“. Архивирано од изворникот на 4 November 2010. Посетено на 25 October 2010.
 41. 41,0 41,1 41,2 „Dedryck Boyata“. Royal Belgian Football Association. Посетено на 3 June 2015.
 42. „Belgium make sweeping changes for Euro 2016 double-header“. Sky Sports. 2 October 2015. Посетено на 11 October 2015.
 43. „Portugal 2 - 1 Belgique“. Royal Belgian Football Association. Посетено на 5 April 2016.
 44. „World Cup 2018: Belgium announce initial 28-man squad for Russia“. The Independent. 21 May 2018.
 45. „Kompany included but Benteke misses out“.
 46. Online, Record Sport (2 July 2018). „Dedryck Boyata dropped from Belgium side for World Cup last 16 clash with Japan“. dailyrecord. Посетено на 25 July 2018.
 47. „Belgium defeats England 2-0 in third place match at FIFA World Cup“. Business Insider (англиски). Архивирано од изворникот на 2018-07-27. Посетено на 27 July 2018.
 48. UEFA.com. „Dedryck Boyata - Belgium - UEFA EURO 2020“. UEFA.com (англиски). Посетено на 29 October 2021.
 49. „Dedryk Boyata, la surprise belge de Roberto Mancini à Manchester City“ (француски). actu24. 2 January 2010. Посетено на 3 January 2010.
 50. „Boyata : " Kompany m'aide beaucoup ". Footgoal.net. Архивирано од изворникот на 6 October 2012. Посетено на 26 January 2010.
 51. „Dedryck Boyata, l'option back droit de Georges Leekens?“. Sport Foot Magazine. Архивирано од изворникот на 10 October 2010. Посетено на 26 January 2010.
 52. „CITY WIN FA YOUTH CUP“. mancity.com. Manchester City. 16 April 2008.
 53. „Motherwell 0 - 2 Celtic“. BBC Sport. BBC. 26 November 2017. Посетено на 26 November 2017.
 54. „Boyata's Young Player of the Year Award“ (англиски). ManCity. 21 May 2010. Посетено на 21 May 2021.
 55. „James Forrest, Steve Clarke & Ryan Kent win PFA Scotland annual awards“. BBC Sport. 5 May 2019. Посетено на 5 May 2019.