Климент Иванов Џеров (бугарски: Климент Иванов Джеров) (8 август 1867 - 3 декември 1916) бил бугарски офицер, генерал мајор (посмртно). Учествува во Првата светска војна (1915-1918) како командант на 21. пешадиски средногорски полк.

Климент Џеров
Роден 8 август 1867
Охрид, Отоманско Царство
Починал 3 декември 1916
Црна Река, Србија

Животопис уреди

Климент Џеров е роден во Охрид во 1867 година. Внук е на Спиридон Џеров, брат на Спиро Џеров и братучед на Лука Џеров.

Во 1915 година е назначен за командант на 21 пешадиски средногорски полк и со полкот, полковник Џеров учествува во Првата светска војна на Македонскиот фронт и се бори во Страцин, Куманово, Криволак.

Полковник Климент Џеров загинува на 3 декември 1916 година во Битката во свиокот на Црна. Произведен е во чин генерал-мајор посмртно.

Генерал мајор Џеров е татко на четири деца.[1]

Надворешни врски уреди

Белешки уреди

  1. Информационна агенция „Фокус“, Родолюбци от Македония намериха гроба на генерал Климент Джеров на Завоя на Черна, 13 март 2009.