Дармштат (германски: Darmstadt) — град во германската сојузна држава Хесен. Има 159.174 жител.Познат е по високата технологија, универзитетот и бројните институти. Во Дармштат досега се откриени шест нови хемиски елемени.

Дармштат
Центарот на Дармштат во 2005 година
Центарот на Дармштат во 2005 година
Центарот на Дармштат во 2005 година
Знаме на Дармштат
Грб на Дармштат
Недостасуваат координати!
Управа
Земја Германија
Покраина Хесен
Адм. подрач. Дармштат
Округ Урбан округ
City единици 9 окрузи
Градоначалник Јохен Партш[1] (Зелени)
Основни податоци
Површина 122,23 км2
Надм. височина 144 м
Население 159.174 (31 декември 2020)[2]
 - Густина 1.302 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DA
Пошт. бр. 64283–64297
Повик. бр. 06151, 06150
Портал www.darmstadt.de
Местоположба на градот Дармштат во рамките на Хесен
Карта
Карта
Локација на Дармштат.
Локација на Дармштат.
Дармштат.
  1. Direkt gewählte (Ober-) Bürgermeister/-innen der hessischen Städte und Gemeinden, accessed 5 July 2021.
  2. „Население на општините во Хесен“. Статистичка служба на Хесен. јуни 2021. (германски)