Отвори го главното мени

Горна Крушица е село во Општина Струмјани.


Горна Крушица
Карта
Општина: Општина Струмјани
Население: 82 (13/09/2005)
Поштенски број: 2827
Повикувачки број: -
Надморска височина: 540 м
Географска широчина: 41° 40'
Географска должина: 23° 7'
Веб страница: Нема


Географиja и местоположбаУреди

Село Горна Крушица се наоѓа во долината на Струма, на околу 1 км западно од реката, во подножјето на Малешевските планини. На север од селото е Сливница, а на југ - Каменица.

ИсториjaУреди

ЕкономијаУреди

ДемографијаУреди

Општествени институцииУреди

Администрација и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Надворешни врскиУреди