Струмјани (општина)

(Пренасочено од Општина Струмјани)

Општина Струмјани (бугарски: Община Струмяни) — општина во Пиринска Македонија, во денешната Благоевградска област, југозападна Бугарија. Центар на општината е селото Струмјани. Општината има 21 населени места со вкупно население од 5.597 жители (2015).

Општина Струмјани
Община Струмяни
Местоположба во Пиринска Македонија Местоположба во Бугарија
Местоположба во Пиринска Македонија
Местоположба во Бугарија
Strumyani Municipality Bulgaria map.png
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска
СедиштеСтрумјани
Управа
 • ГрадоначалникЕмил Илиев (РБ)
Површина
 • Вкупна355,19 км2 (13,714 ми2)
Население (2015)
 • Вкупно5.597
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Мреж. местоstrumyani.org

ГеографијаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Населени местаУреди

 
Карта на Општина Струмјани со населените места

Општината има 21 населено место, од кои сите се села. Тие се следниве (имињата во заграда се сегашните, сменети од бугарската држава):

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди