Округот Гнилане (албански: Komuna e Gjilanit; српски: Гњилански округ, Gnjilanski okrug) е еден од седумте окрузи на Косово. Центар на округот е градот Гнилане и опфаќа три општини.

Rajoni i Gjilanit
Округ
Локација во Косово
Локација во Косово
Држава Косово
СедиштеГнилане
Површина
 • Вкупно1,206 км2 (0,466 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно180,783
 • Густина150/км2 (390/ми2)
Поштенски број60000
Рег. таб.06
Општини6
Населени места287

Општини

уреди

Округот ги опфаќа општините:

Општина Население (2011) Површина (km2) Густина (km2) Населени места
Гнилане 90,015 385 233.8 54
Витина 46,959 278 168.9 39
Косовска Каменица 35,600 423 84.2 58
Ранилуг 3,866 78 49.6 13
Клокот 2,556 24 106.5 4
Партеш 1,787 18 99.3 3
Округ Гнилане 180,783 1,206 149.9 287

Етнички групи

уреди
Number %
Вкупно 181,459 100
Албанци 170,053 93.7
Срби 8,945 4.9
Турци 988 0.5
Роми 652 0.4
останато 686 0.4

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди