Вормс

град во Рајнската област-Пфалц

Вормс (германски: Worms) — град во југоисточниот дел на сојузната германската држава Рајнска област-Пфалц на западниот брег на Рајна . Денес има околу 82.000 жители.[2]

Вормс
Мостот Нибелунген над Рајна во Вормс
Мостот Нибелунген над Рајна во Вормс
Мостот Нибелунген над Рајна во Вормс
Грб на Вормс
Недостасуваат координати!
Управа
Земја Германија
Покраина Рајнска област-Пфалц
Округ {{{Kreis or district}}}
Градоначалник Михаел Кисел (SPD)
Основни податоци
Површина 108,73 км2
Надм. височина 100–167 м
Население 83.459 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 768 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WO
Пошт. бр. 67547–67551
Повик. бр. 06241,
06242, 06246, 06247
Портал worms.de
Местоположба на град Вормс
Карта
Карта

Историја

уреди

Градот бил основан од Келтите и е еден од најстарите градови во Германија. Во ерата на Римјаните, градот бил наречен Августа Вангион. Западноримскиот узурпатор Јовин се прогласил за цар во 411 со поддршка од Бургундија и Алан, а потоа во својство на римскиот цар Бургундјан му дозволил да се населат околу Вормс. Вормс станал главен град на царството Бургундија на почетокот на V век. Римскиот војсководец Флавиј Ациј ги повикал Хунтите да помогнат во борбата со Бургундија . Хуните во 437 успеале да го победат Бургундите. Тие го освоиле Вормс и масакрирале 20.000 жители и кралското семејство. Овие настани служеле како главна подлога за Песните за Нибелунгс .

Вормс е познат по тоа што често се спомнува во песните за Нибелунг и по неговата катедрала . Тој е познат по потпишувањето на Конкордијатот од Вормс, во кој во 1122 година завршила првата фаза од борбата за власт меѓу папата и царот . Било договорено да се укине инвестицијата, т.е. кралевите да не поставуваат бискупи, но секуларните владетели сè уште го задржувале неофицијалното влијание врз процесот на поставување. Во текот на 1521 година е одржан состанок во Вормс, каде што Карло V, императорот на Светото Римско Царство го повикал Мартин Лутер . На тој собир, Карло V го издал Едикт од Вормс, кој официјално го осудил Лутер, неговите учења ги прогласил за еретични и нареди да се запалат неговите дела. Поголемиот дел од благородништвото било на Лутерова страна, па оваа одлука беше спроведена само во мал дел. Градот бил силно бомбардиран на 21февруари 1945 година, кога на него паднале 1100 тони бомби.

Друго

уреди

Катедралата од 1981 година била на списокот на светско наследство на УНЕСКО .

Збратимени градови

уреди

Вормс е збратимен со:

Наводи

уреди
  1. „Општини во Германија по население на 31 декември 2020 г.“. Сојузна статистичка служба на Германија. 2021. (германски)
  2. Statistisches Landesamt (2015-12-31). „Bevölkerung der Gemeinden am 31.Dezember 2015 - A1033_201522_hj_G.pdf“ (pdf). statistik.rlp.de (германски). Rheinland Pfalz. стр. 15. Посетено на 2017-11-27.

Надворешни врски

уреди