Овелгене (германски: Ovelgönne) — општина во округот Везермарш, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 27 километри североисточно од Олденбург и 40 километри северозападно од Бремен.

Овелгене
Воздушен поглед на Нојштат (Овелгене)
Воздушен поглед на Нојштат (Овелгене)
Грб на Овелгене
Овелгене is located in Германија
Овелгене
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Везермарш
Месни единици 4
Градоначалник Кристоф Харц (независен)
Основни податоци
Површина 123,81 км2
Надм. височина 4 м
Население 5.176 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BRA
Пошт. бр. 26939
Повик. бр. 04480
Портал www.ovelgoenne.de
Местоположба на Овелгене во рамките на округот Везермарш
Карта
Координати 53°21′0″N 8°24′0″E / 53.35000° СГШ; 8.40000° ИГД / 53.35000; 8.40000Координати: 53°21′0″N 8°24′0″E / 53.35000° СГШ; 8.40000° ИГД / 53.35000; 8.40000

Со површина од над 120 квадратни километри, Овелгене е втора најголема општина во округот Везермарш. Поради своето развиено земјоделие, општината е нарекувана „зеленото срце на Везермарш“. Административното седиште на општината е во местото Олденброк-Мителорт, иако е именувана по селото Овелгене.

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Овелгене се наоѓа во просторот помеѓу градовите Бремен, Олденбург, Вилхелмсхафен и Бремерхафен. Окружниот град Браке од средиштето на Олденброк-Мителорт е оддалечен шест километри.

Соседни општиниУреди

Овелгене се наоѓа во средишниот дел на округот Везермарш и се граничи на северозапад со општината Јаде, на север со општината Штадланд, на исток со градот Браке и на југ со градот Елсфлет (сите во округот Везермарш). На југозапад се граничи со општината Раштеде од округот Амерланд.

Општински единициУреди

Општината Овелгене се состои од следниве места:

  • Гросенмер
  • Олденброк
  • Штрикхаузен
  • Овелгене

Административното седиште на општината е во Олденброк.

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди