Ванчо Крстевски (р. 30 ноември 1960 во Струмица - 3 март 2020 во Струмица) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.

Ванчо Крстевски
Роден 30 ноември 1960
Струмица
Починал 3 март 2020(2020-03-03) (возр. 59)
Струмица
Националност Македонец
Познат по улогите во:
Прашина
Болка на Душата
Ругање со Христос
Занимање глумец

Филмографија уреди

Крстевски ги остварил филмските улоги:[1]

Година Филм Улога
1992 Словенски орфеј ТВ-филм Хорот
1995 Внатрешна машина ТВ-филм Терорист
2000 Погрешно време ТВ-серија
2001 Прашина ТВ-филм Отомански војник
2011 Ова не е Американски филм ТВ-филм Дебел келнер
2013 Тврдокорни ТВ-серија
2014 Среќна Нова 1903 ТВ-филм Војводата
2015 Струмички Народни Приказни ТВ-серија
2015 Македонски народни приказни ТВ-серија
2016 Болка на Душата ТВ-серија Киро
2018 Ругање со Христос ТВ-филм

Наводи уреди

  1. „Vanco Krstevski“. IMDb. Посетено на 25 јануари 2023.