Симеон Мони Дамевски

македонски театарски, филмски и телевизиски глумец

Симеон Мони Дамевски (р. 6 септември 1958 во Скопје) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.

Симеон Мони Дамевски
Роден 6 септември 1958 (1958-09-06) (65 г.)
Скопје, Македонија Македонија
Националност Македонец
Познат по улогите во:
Пред дождот
Зоки Поки
Исцелител
Бистра вода
Јазол
Занимање глумец
Татко Дарко Дамески

Филмографија Уреди

Година Филм Улога
1984 Лет во место ТВ-филм
1984 Го мемираше мојот јастреб ТВ-филм Војник
1985 Од зад грб ТВ-филм Гаврил
1985 Јазол ТВ-филм
1994 Пред дождот ТВ-филм Ѓеорги
1996 5 мртви на темноцрвеното платно ТВ-филм Ричард Стриб
2005 Остани исправен ТВ-филм
2010 Пилот ТВ-филм
2013 409 ТВ-филм Мажот
2016 Болка на Душата ТВ-серија
2016 Црвената соба ТВ-филм Милорад
2017 Сечи тука ТВ-филм Пластичен хирург
2017 Исцелител ТВ-филм Доктор Златко
2017 Коливо ТВ-филм Марко
2017 Македонија ТВ-серија
2018 Сведокот ТВ-филм
2018 Еј ТВ-филм
2019 Господ постои, името и е Петрунија ТВ-филм Инспектор Милан
2019 Неонски срца ТВ-филм Детектив
2019 Налепница ТВ-филм
2020 Стела ТВ-филм Тошо
2020 Зоки Поки ТВ-серија Стоматолог
2020 Хомо ТВ-филм Вујко
2020 Преспав ТВ-серија Аљоша
2022 Скриптата ТВ-филм
2022 Снежана умира на крајот ТВ-филм
2022-2023 Бистра вода ТВ-серија Александар
2023 Кома ТВ-филм