Ауслебен (германски: Ausleben) — општина во округот Берде во Саксонија-Анхалт, Германија.

Ауслебен
Ауслебен
Ауслебен
Ауслебен
Грб на Ауслебен
Ауслебен во рамките на Германија
Ауслебен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Општ. заед. Вестлихе Берде
Градоначалник Карлхајнц Репер
Основни податоци
Површина 33 км2
Надм. височина 105 м
Население 1.621 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 49 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39393
Повик. бр. 039404
Портал www.vgem-
westlicheboerde.de
Местоположба на Ауслебен во рамките на округот Берде
Карта
Карта
Координати 52°5′24″N 11°7′0″E / 52.09000° СГШ; 11.11667° ИГД / 52.09000; 11.11667

Наводи уреди

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)