Зилцетал (германски: Sülzetal) — општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа на потокот Зилце, притока на Елба, околу 10 километри југозападно од Магдебург. Зилцетал бил основан на 1 април 2001 со спојување на селата Алтенвединген, Барендорф, Додендорф, Лангенвединген, Остервединген, Шванеберг, Штемерн и Зилдорф.

Зилцетал
Административна зграда во Зилцетал
Административна зграда во Зилцетал
Административна зграда во Зилцетал
Грб на Зилцетал
Зилцетал во рамките на Германија
Зилцетал
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Месни единици 8
Градоначалник Ерих Васертал
Основни податоци
Површина 104 км2
Надм. височина 83 м
Население 8.894 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 86 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39171
Повик. бр. 039205 (Место Додендорф 0391)
Портал www.gemeinde-suelzetal.de
Местоположба на Зилцетал во рамките на округот Берде
Карта
Карта
Координати 52°0′0″N 11°31′47″E / 52.00000° СГШ; 11.52972° ИГД / 52.00000; 11.52972

Наводи

уреди
  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)