Ванцлебен-Берде (германски: Wanzleben-Börde) — град во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Бил создаден на 1 јануари 2010 со спојување на поранешните општини Ботмерсдорф, Домерслебен, Драјлебен, Егенштет, Грос Роденслебен, Хоендоделебен, Клајн Роденслебен, Зехаузен и Ванцлебен.

Ванцлебен-Берде
Црквата во Ванцлебен-Берде
Црквата во Ванцлебен-Берде
Црквата во Ванцлебен-Берде
Ванцлебен-Берде во рамките на Германија
Ванцлебен-Берде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Градоначалник Петра Хорт
Основни податоци
Површина 188 км2
Население 13.716 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 73 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39164, 39167, 039209, 39365
Повик. бр. 039204, 039209, 039293, 039407
Местоположба на град Ванцлебен-Берде во рамките на округот Берде
Карта
Карта
Координати 52°04′N 11°26′E / 52.067° СГШ; 11.433° ИГД / 52.067; 11.433

Наводи

уреди
  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)