Хое Берде (германски: Hohe Börde) — општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Била создадена на 1 јануари 2010 со спојување на поранешните општини Акендорф, Бебертал, Ајхенбарлебен, Грос Зантерслебен, Хермсдорф, Хоенварслебен, Иркслебен, Нидерндоделебен, Нордгермерслебен, Охтмерслебен, Шакенслебен и Велен.

Хое Берде
Хое Берде
Хое Берде
Хое Берде
Грб на Хое Берде
Хое Берде во рамките на Германија
Хое Берде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Градоначалник Штефи Трител
Основни податоци
Површина 172 км2
Население 18.707 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 109 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39167, 39326, 39343
Повик. бр. 039062, 039202, 039204, 039206
Портал www.hohe-boerde.de
Местоположба на Хое Берде во рамките на округот Берде
Карта
Карта
Координати 52°10′N 11°29′E / 52.167° СГШ; 11.483° ИГД / 52.167; 11.483Координати: 52°10′N 11°29′E / 52.167° СГШ; 11.483° ИГД / 52.167; 11.483

Наводи уреди

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)