Вефенслебен (германски: Wefensleben) — општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Вефенслебен
Црква во Вефенслебен
Црква во Вефенслебен
Црква во Вефенслебен
Грб на Вефенслебен
Вефенслебен во рамките на Германија
Вефенслебен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Општ. заед. Обере Алер
Градоначалник Ула Кролоп
Основни податоци
Површина 13 км2
Надм. височина 127 м
Население 1.713 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 132 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK, BÖ, HDL, OC, OK, WMS, WZL
Пошт. бр. 39365
Повик. бр. 039400
Местоположба на Вефенслебен во рамките на округот Берде
Карта
Карта
Координати 52°10′N 11°10′E / 52.167° СГШ; 11.167° ИГД / 52.167; 11.167

Наводи

уреди
  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)