Ингерслебен (германски: Ingersleben) — општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Била создадена на 1 јануари 2010 со спојување на поранешните општини Алерингерслебен, Ајмерслебен, Морслебен и Остингерслебен.

Ингерслебен
Ингерслебен во рамките на Германија
Ингерслебен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Општ. заед. Флехтинген
Градоначалник Торстен Книп
Основни податоци
Површина 31 км2
Население 1.339 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 43 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OK
Пошт. бр. 39343
Повик. бр. 039400, 039050, 039052
Портал www.elbe-heide.de
Местоположба на Ингерслебен во рамките на округот Берде
Карта
Карта
Координати 52°13′N 11°07′E / 52.217° СГШ; 11.117° ИГД / 52.217; 11.117

Наводи

уреди
  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)