Гренинген (германски: Gröningen) — град во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа 40 километри југозападно од Магдебург и 10 километри источно од Халберштат. Гренинген е дел од заедницата на општини Вестлихе Берде.

Гренинген
Поглед кон Гренинген
Поглед кон Гренинген
Поглед кон Гренинген
Грб на Гренинген
Гренинген во рамките на Германија
Гренинген
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Општ. заед. Вестлихе Берде
Градски единици 5
Градоначалник Ренате Хилебранд (ДХС)
Основни податоци
Површина 60 км2
Надм. височина 99 м
Население 3.556 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39397
Повик. бр. 039403
Портал www.vgem-
westlicheboerde.de
Местоположба на град Гренинген во рамките на округот Берде
Карта
Карта
Координати 51°56′0″N 11°13′0″E / 51.93333° СГШ; 11.21667° ИГД / 51.93333; 11.21667

Наводи

уреди
  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)