Халденслебен

Халденслебен (германски: Haldensleben) — град во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа на реката Оре, околу 30 километри северозападно од Магдебург. Поврзан е со железничката линија до Магдебург, Ебисфелде и Ајлслебен. Претставува административно седиште на округот Берде. Има протестантска и католичка црква. Старата скулптура на Роланд ги симболизира правата на средновековната населба која ги добила правата како „град“. Таа е единствената скулптура која седи на коњ во светот. Пред 1939, кога се споил со Алтхалденслебен, градот бил нарекуван Нојхалденслебен.

Халденслебен
Градско собрание
Градско собрание
Грб на Халденслебен
Халденслебен во рамките на Германија
Халденслебен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Градоначалник Норберт Ајхлер
Основни податоци
Површина 156,15 км2
Надм. височина 54 м
Население 19.133 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 123 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39340
Повик. бр. 03904
Портал www.stadt-haldensleben.de
Местоположба на градот Халденслебен во рамките на округот Берде
Карта
Координати 52°17′N 11°25′E / 52.283° СГШ; 11.417° ИГД / 52.283; 11.417Координати: 52°17′N 11°25′E / 52.283° СГШ; 11.417° ИГД / 52.283; 11.417

Меѓународни односиУреди

Халденслебен е збратимен со следниве градови:

НаводиУреди

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)
  2. „Збратимени градови во Цеханув“. Urząd Miasta Ciechanów. Архивирано од изворникот на 2013-07-30. Посетено на 29 јули 2013.

Надворешни врскиУреди