Авантурите на Итар Пејо

Авантурите на Итар Пејомакедонска телевизиска серија. Снимена е во Мариово. Глумците се од Народниот театар „Војдан Чернодрински“ од Прилеп.

Авантурите на Итар Пејо
Напишана одОгнен Неделковски
Режирана одВладо Младеновски
УлогиТрајче Иваноски
Игор Трпчески
Андон Јовановски
Најдо Тодески
Катерина Чакмакоска
Марјан Чакмакоски
Виолета Чакарова
Земја на потеклоМакедонија Македонија
Првичен јазикмакедонски
Бр. на сезони2
Бр. на епизоди40
Производство
Продуцент(и)Владо Младеновски
Времетраење30 мин
Прикажување
Првична мрежаКанал 5 Телевизија
Првично прикажување2013 - 2014

Улоги уреди

Глумец Улога
Игор Трпчески Итар Пејо
Трајче Иваноски Кмет
Андон Јовановски Попот
Катерина Чакмакоска Попадија
Најдо Тодески Мајор
Марјан Чакмакоски Стојан
Јасмина Мицовска Станкоска Гатачка
Александар Тодески Трајко
Цветанка Чавлеска Цанеица
Милан Секуловски Џандар
Виолета Чакарова Жената на бакалот
Наташа Наумоска Галена

Епизоди уреди

Сезона Епизода Наслов Датум
1 1 Пејо на распит 2013
1 2 Вила Равиола 2013
1 3 Две пиј, едно плати 2013