Американски Девствени Острови

Американски Девствени Острови (англиски: United States Virgin Islands) — островска група во Карибите која припаѓа на Соединетите Американски Држави. Тоа е поголем дел на архипелази, таканаречени Девствени Острови, додека мал дел на територија се Британските Девствени Острови. Американските Девствени Острови се состојат од 3 главни острови Сент Томас, Сент Џон и Сент Крој како и повеќе помали острови. Ова е единствен дел од територијата на САД каде се вози од левата страна.

Девствени Острови на Соединетите Држави
Знаме на Девствени Острови на Соединетите Држави
Знаме
Официјален грб на Девствени Острови на Соединетите Држави
Грб
Гесло: 
„Обединети во гордост и надеж“
Химна:Марш на Девствените Острови
Местоположба на Девствените Острови на Соединетите Држави
Местоположба на Девствените Острови на Соединетите Држави
Суверена државаСоединети Држави
Пред откупотДански Западни Индии
Пренос од Данска31 март 1917
Седиште
и најголем град
Шарлота Амалија
18°21′N 64°56′W / 18.350° СГШ; 64.933° ЗГД / 18.350; -64.933
Најгол. градШарлота Амалија
Службени јазициАнглиски
Признаени регионални јазициКреолски англиски
Народности
(2010)
76.0% Црнци
15.6% Белци
2.1% мешани
1.4% Жолти
4.9% други
Демоним
УправаДеволуцирана претседателска уставна зависна територија
Алберт Брајан (ДПДО)
Треџенза Роуч (ДПДО)
ЗаконодавствоЗаконодавство на Девствените Острови
Површина
• Вкупна
346.4 км2 (168.)
• Вода (%)
непроценето
Највисока точка
474 м
Население
• 2021
105,870[1] (191.)
• Густина
297 жит./км2
БДП (ПКМ)2015 estimate
• Total
$4.58 милијарди
• По жител
$36,350[2]
ИЧР (2008) 0.894
многу висок · 59.
ВалутаДолар на САД (USD)
Часовен појасUTC-4:00 (АСВ)
Датумски форматmm/dd/yyyy
Страна на возењелево
Повик. бр.+1-340
Поштенска кратенка
VI
Тра. кратенка
U.S.V.I.
ISO 3166-код
НДД.vi

Во Данска островите се нарекуваат бившите Дански Западноиндиски Острови (дански: De tidligere Dansk Vestindiske Øer).

Окрузи и подокрузи

уреди
 
Окрузи и подокрузи на Американските Девствени Острови
 
Шарлота Амалија, главниот град на Американските Девствени Острови

Американските Девствени Острови се поделени на 2 окрузи и 20 подокрузи. Тие се:

Подокрузи на Сент Крој:

 1. Анас Хоуп Вилиџ
 2. Кристианстид
 3. Ист Енд (Сент Крој)
 4. Фредерикстед
 5. Нордсентрал
 6. Нордвест
 7. Сион Фарм
 8. Саутсентрал
 9. Саутвест

Подокрузи од Сент Томас:

 1. Шарлота Амалија
 2. Ист Енд (Сент Томас)
 3. Нортсајд
 4. Саутсајд
 5. Туту
 6. Остров Хасел
 7. Вест Енд

Подокрузи на Сент Џон:

 1. Сентрал
 2. Корал Беј
 3. Круз Беј
 4. Ист Енд (Сент Џон)
 1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име WorldFactbook.
 2. „Gross Domestic Product Per Capita for U.S. Virgin Islands“. 5 мај 2017. Архивирано од изворникот 23 мај 2017. Посетено на July 14, 2017. Наводот journal бара |journal= (help)