Шарлота Амалија (град)

(Пренасочено од Шарлота Амалија)

Шарлота Амалија (англиски: Charlotte Amalie) е главен град на Американските Девствени Острови. Градот името го добил во 1692 година по кралицата на Данска Шарлота Амалија од Хесен-Касел (16501714). Се наоѓа на островот Сент Томас. Овој град е едно од најубавите природни пристаништа на Карибите. Бројот на жители изнесува 19,000.

Шарлота Амалија
Град
Држава САД
ТериторијаАмерикански Девствени ОстровиАмерикански
Девствени Острови
Површина
 • Вкупна3,140 км2 (1,213 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно14.477
 • Густина4,6/км2 (12/ми2)
Час. појасAST (UTC-4)
Поштенски код00801–00804
Повик. бр.340

Надворешни врски

уреди