Координати: 17°45′N 64°45′W / 17.750° СГШ; 64.750° ЗГД / 17.750; -64.750

Сент Крој (англиски: Saint Croix, IPA: /seɪnt krɔɪ/, шп. Santa Cruz) е карипски остров, дел од Американски Девствени Острови и се наоѓа јужно од островот Сент Томас. Ова е најголем остров во архипелагот, широк 11 и долг 45 км, со 207 км2 и око 60.000 жители. Главен град е Кристијанстед, додека гратчето Фредрикстед е главно трговско пристаниште.

Островот Сент Крој се наоѓа на југот
Рафинерија во Сент Крој