.viнајвисок државен домен за Американските Девствени Острови.

.vi
nic.vi
Воведен1995
Тип на доменНајвисок државен домен
СостојбаАктивен
РегистарVirgin Islands Public Telecommunication System
ПокровителVirgin Islands Public Telecommunication System
Наменета употребаЕнтитети поврзани со  Американски Девствени Острови
Фактичка употребаКористен во Американските Девствени Острови
Ограничувања на рестрацијатаВторостепени домени само за оние со жителство на Американските Девствени Острови
СоставРегистрациите се директно на второ ниво или натрето ниво под второстепени ознаки
ДокументиRules
Правила при спорWIPO
Мреж. местоnic.vi

Второстепени домениУреди

Второстепени домени со повеќе од две букви се дозволени, но само за жители и претпријатија на Американските Девствени Острови. Третостепените домени не се ограничени.

Третостепените регистрации се достапни на .co.vi, .org.vi, .com.vi, .net.vi, и .k12.vi.

ПоврзаноУреди

.vg

Надворешни врскиУреди