18°20′N 64°55′W / 18.333° СГШ; 64.917° ЗГД / 18.333; -64.917

Замок

]

Локацијата на островот Сент Томас е обележана

Сент Томас (англиски: Saint Thomas) е остров кој припаѓа на Американските Девствени Острови. На Сент Томас се наоѓа главниот град на островите, Шарлота Амалија. Се верува дека островот бил населен уште во 1500 година п.н.е, и поминал под многу колонизации. Кристифор Колумбо го открил овој остров во 1493. Набрзо потоа, пиратите се населиле на островот и го користеле како база. САД го купиле од Данските Девствени Острови во 1917, за 25 милиони долари, со намера да се заштитат од напади на германските подморници. Сент Томас бил воена база во Втората светска војна. Денес туризмот е главна економска дејност на овој остров.