Љубин

село во Општина Сарај

Љубин — село во Општина Сарај, во околината на градот Скопје.

Љубин
Љубин во рамките на Македонија
Љубин
Местоположба на Љубин во Македонија
Љубин на карта

Карта

Координати 42°0′50″N 21°18′33″E / 42.01389° СГШ; 21.30917° ИГД / 42.01389; 21.30917
Општина  Сарај
Население 2.426 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО
Надм. вис. 322 м. м
Љубин на општинската карта

Атарот на Љубин во рамките на општината
Љубин на Ризницата

Географија и местоположба уреди

Љубин се наоѓа во западните предели на Скопската Котлина, на околу 1 км западно од Сарај.

Население уреди

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948153—    
1953143−6.5%
1961247+72.7%
1971374+51.4%
19811.230+228.9%
ГодинаНас.±%
1991947−23.0%
19941.617+70.7%
20022.044+26.4%
20212.426+18.7%

На пописот од 2002 година, селото имало 2.044 жители, од кои 4 Македонци, 1.099 Албанци, 3 Турци, 914 Бошњаци и 24 останати.[2]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 2.426 жители, од кои 4 Македонци, 1.493 Албанци, 5 Турци, 1 Ром, 859 Бошњаци, 4 останати и 60 лица без податоци.[3]

На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[4]

Година Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. б.п. Вкупно
1948 153
1953 56 87 ... 143
1961 4 240 ... ... ... 2 247
1971 57 115 ... ... 202 374
1981 2 440 1 ... 786 1.230
1991 10 29 1 1 ... 906 947
1994 2 706 10 ... 899 1.617
2002 4 1.099 3 914 24 2.044
2002 4 1.493 5 1 859 4 60 2.426

Најголем дел од населението кое се определило како останати, всушност претставуваат Бошњаци, бидејќи во периодот 1961 - 1994 не постоела можност за декларирање на бошњачки народ.

Родови уреди

Љубин е муслиманско село.

Според истражувањата од 1949 година, родови во селото се

Албански

Роми

  • Доселеници: Џемајловци (1 к.) во Љубин се доселени од Сарај и Шишево. Подалечното потекло не го знаат.[5]

Денес во селото живеат и Бошњаци кои почнале да се доселуваат некое време по истражувањата вршени во селото.

Личности уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  3. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат Архивирано на 10 декември 2021 г.. Државен завод за статистика.
  5. Трифуноски, Јован (1954). Скопски Дервен. Белград: Српски етнографски зборник.

Надворешни врски уреди