Штолберг (Саксонија-Анхалт)

село во Саксонија-Анхалт
(Пренасочено од Штолберг (Харц))

Штолберг (германски: Stolberg) — град (понекогаш нарекуван и Штолберг (Харц) во историски податоци) и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во германската покраина Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа во јужниот дел на планините Харц, околу 27 километри западно од Зангерхаузен и 13 километри североисточно од Нордхаузен. Од 1 септември 2010 е дел од општината Зидхарц.

Штолберг
Место во Зидхарц
2007-04 Stolberg (Harz) 22.jpg
Грб на Штолберг
Штолберг (Саксонија-Анхалт) is located in Германија
Штолберг (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Општина Зидхарц
Основни податоци
Површина 68 км2
Надм. височина 340 м
Население 1.286  (31 декември 2009)
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SGH
Пошт. бр. 06547
Повик. бр. 034654
Портал www.stadt-stolberg.de
Координати 51°34′N 10°57′E / 51.567° СГШ; 10.950° ИГД / 51.567; 10.950Координати: 51°34′N 10°57′E / 51.567° СГШ; 10.950° ИГД / 51.567; 10.950
Регион Харц - релефна карта

ИсторијаУреди

Штолберг бил основан како населба за рудари во 1000 година; меѓутоа, употребата на оваа област за рударската индустрија се забележува уште во 794. Исцрпувани биле железо, монел, сребро, калај и злато. Градски статус му бил доделен на Штолберг (Харц) пред 1300. Монети биле ковани во Штолберг во средниот век. Времето на развој на ова занимање било во текот 16 век. Рударството било прекинато во 17 век.

Штолберг бил резиденција и семејно седиште на средновековното Грофовија Штолберг. Во 1548, станало седиште на Штолберг-Штолберг. Во 1738, грофовите на Штолберг биле приморани да го признаат патронството на Електорат Саксонија. Градот бил доделен на Кралството Прусија во 1815 со Виенскиот конгрес; Штолберг понатаму бил администриран од пруската Провинција Саксонија. Во 1833, Штолберг имал 2.393 жители. На почетокот на 20 век, Штолберг станал туристички град. Во 1923, железничката линија БергаКелбра била отворена. Градот станал воздушна бања од 1946.

Главни знаменитостиУреди

 
Градско собрание (лево)

Меѓународни односиУреди

Штолберг во Саксонија-Анхалт е збратимен со:

Надворешни врскиУреди