Шишли — една од 39 окрузи во Истанбул, Турција. Се наоѓа на европската страна на градот, се граничи со Бешикташ на исток, Саријер на север, Ејуп и Кагитхане на запад, и Бејоглу на југ. Во 2009 година, Шишли имал население од 316.058[5].

Шишли
Округ
Влезот на станицата Шишли во Истанбулското метро пред Џевахир, најголемиот европски трговски центар.
Влезот на станицата Шишли во Истанбулското метро пред Џевахир, најголемиот европски трговски центар.
Местоположба во рамките на Истанбул
Местоположба во рамките на Истанбул
ЗемјаТурција
ПокраиниИстанбул
Управа[1]
 • ГрадоначалникХајри Инону (РНП)
 • ГувернерМехмет Оклу
Површина[2]
 • Регион35,01 км2 (1,352 ми2)
Најг. вис.[3]&10000000000000140000000140 м
Најм. вис.[3]&1000000000000007000000070 м
Население (2012)[4]
 • Регион318.217
 • Регион густина91/км2 (240/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Поштенски код34360, 34371, 34373, 34375, 34377, 34379, 34380, 34382, 34394, 34396
Повик. бр.0-212
Мреж. местоsislibelediyesi.com sisli.gov.tr

Историја

уреди

До 1800-тите години, Шишли бил користен за лов, земјоделство и одмор. Населбата била развиена како станбена населба од средната класа во последните години од Отоманското Царство и раните години на Турската Република (кон крајот на 19 и почетокот на 20 век). Француската култура имала значајно влијание во овој период, а широките патишта на Шишли биле наредени со големи камени згради со високи тавани и балкони од ковано железо, кои често имале мали лифтови на средината на скалите. Оваа средна класа за тргување ја сочинувале Евреи, Грци и Ерменци, како и некои Турци, од кои многумина изградиле домови во Шишли, откако голем пожар го уништил соседниот округ Бејоглу во 1870 година. До денешен ден, неколку семејства од истанбулската ерменски заедницата живее во соседството Куртулуш во Шишли. Областа исто така била популарна кај семејствата на трговците на Левантин од овој период кои се населиле во Истанбул за трговија или биле ангажирани од Отоманското Царство. Шишли привлекол мигранти од поранешните територии во Грција и на Балканот. Во доцниот 19 век, Шишли била една од првите области кои се снабдиле со трамваи, електрична енергија и природен гас. Во овој период овде биле изградени сиропиталиште и големата болница Шишли Етфал, како и француските училишта на Свети Мишел и Нотр Дам де Сион.

По основањето на Турската Република во 1920-тите, поголеми и поголеми згради биле изградени по широките патишта како Халаскаргази Кадеси, главниот пат што минува низ средината на Шишли, со своите мали арки на продавници под високи згради на станови и канцеларии. Во републиканската ера, областа била сѐ уште резиденцијата на средната класа, како и трговците, писателите и поетите, а Шишли се здобил со театри, кафулиња и други културни добра. Хилтон Истанбул Босфор бил изграден во 50-тите години.

Од 1950-тите години, луѓето од Анадолија започнале да мигрираат во Истанбул во потрага по работа. Во повеќето случаи тие незаконски градиле домови на неподигнати или во државна сопственост земјиште. Некои од овие луѓе се населиле во делови на Шишли во 1950-тите и 1960-тите, особено во северните делови на областа.

Шишли денес

уреди

Денес кога богатата елита на централниот Шишли се оддалечила од градот, големите згради на големите патишта се окупирани од канцеларии, банки и големи продавници. Од 1970-тите години, повеќето постари згради биле повлечени и заменети со понови, а можеби и помалку извонредни структури. Задните улици се сè уште станбени, и многу семејства и студенти од работната класа се населиле тука. Како и во повеќето делови од Истанбул, бројот на луѓето што живеат и работат во овие блокови ја оспорува постоечката инфраструктура; на пример, конкуренцијата за места за паркирање е интензивна, а сообраќајот може да застане. Но, за жителите на Шишли, има многу продавници, кафулиња, пабови и други погодности и тие го прават животот во Шишли пријатен. Дополнително, централната локација на Шишли за другите важни области на Истанбул придонесува за неговата пожелност.

Бизнис и шопинг

уреди

Како централна област која добро се служи со јавниот транспорт и другата инфраструктура, Шишли е центар на трговија и шопинг. Главниот пат низ Шишли до облакодерите на Меџидијекој, Гајретепе, Левент и поширок и денес е нареден со канцелариски блокови. Тука е сместен најголемиот европски трговски центар, вториот по големина (урбанистички) трговски центар, Џевахир Истанбул. Поради минатото од средната класа на Шишли и долготрајниот квалитет на некои населби, областа е дом на многу продавници, главно во стилската и шармантната област Нисанташи. Паркирањето е траен проблем, особено во тесните улици.

Луѓето, исто така, доаѓаат во Шишли за школување; овој градски центар има неколку познати средни училишта и голем број школи за подготвителни курсеви за годишните универзитетски приемни испити, како и вечерни и викенд училиштата каде што луѓето доаѓаат да се запишуваат на влезните испити на универзитет или средно училиште или да учат англиски.

Соседства

уреди
 • Есентепе - дом на Општина Шишли и гробиштата Зинџирликују.
 • Куртулуш - познат како Татала (грчки: Ταταύλα) во османлискиот период, како дом на грчката и подоцна ерменската заедница. Областа имала претежно дрвени куќи додека 207 куќи не се запалиле во големиот пожар на 13 април 1929 година. По огнот, тој бил повторно изграден на тесни камени улици и со текот на времето со бетонски згради, со кафулиња, слаткарници и продавници. Оваа космополитска област има долга историја, и е дом каде живеат многу пејачи, уметници и глумци. Има мал број привлечни стари станбени згради, но повеќето од оние изградени уште од 1960-тите се грди и преполнети.
 • Тешвикије - нагорно од Бешикташ, стара област со многу класични градби во европски стил, како и зафатен високопродажен трговски центар. Тешвикије е една од најпривлечните станбени населби во Истанбул. Од 19 век Тешвикије е дом на многу писатели (вклучувајќи го и новинарот Абди Ипечи, кој бил убиен тука во 1979 година), политичари и голем број истакнати деловни семејства и сѐ уште има добро воспоставена средна класа, вклучувајќи и некои потомци на Левантидите и еврејски семејства кои изградиле многу од прекрасните камени станбени згради во отоманскиот период.
 • Нишанташи - познато по многуте станбени згради во југендстил. Американската болница, една од најдобрите болници во градот, исто така се наоѓа тука.
 • Меџидијекој - Бизнис и шопинг област северно од Шишли; Главниот пазар на Истанбул за компјутерска опрема со тесни улички на високи деловни згради. Овде се наоѓа стадионот на фудбалскиот клуб Галатасарај, Али Сами Јен, Трговскиот центар Профило, кино и куглана.
 • Окмејдани - северно од Шишли, дом на некои големи болници.
 • Куштапе -
 • Пангалти - дом на Ерменската болница Сент Џејмс и катедрала на Светиот Дух.

Градби

уреди

Музеи и историски места:

Спортски локации:

Место за забава:

Религиозни градби:

Трговски центри:

Високи згради:

Наводи

уреди
 1. 1,0 1,1 „İstanbul-İlçeler-Şişli“ (турски). İstanbul Net. Посетено на 2011-10-15.
 2. „Површина на областите (со езера) во км²“. База на обласна статистика. Статистички завод на Турција. 2002. Посетено на 2013-03-05. (турски)
 3. 3,0 3,1 „Nüfus Durumu“ (турски). Şişli Kaymakamlığı. Архивирано од изворникот на 2012-01-30. Посетено на 2011-10-15.
 4. „Население на покраинските/окружните центри и паланки/села во 2012 г.“. База на податоци за населението по системот ABPRS. Статистички завод на Турција. Посетено на 2013-02-27.
 5. „2009 Census of Turkey“. Turkish Statistical Institute. Архивирано од изворникот на 2011-10-04. Посетено на 2010-03-11.

Надворешни врски

уреди