Републиканска народна партија

партија во Турција

Републиканска народна Партија (турски: Cumhuriyet Halk Partisi или скратено CHP) — актуелната партија во Република Турција.

Републиканска народна партија
Cumhuriyet Halk Partisi
ВодачКемал Киличдароглу
Основанасептември 9 1923 (1923-09-09)
ШтабАнкара, Турција
ИдеологијаСоцијалдемократија
Парламент :
142 / 600
[1]
Општини:
499 / 2.919
Мрежно место
http://www.chp.org.tr/
Политика на Турција
Политички партии
Избори

Како главна цел на партијата е членството на Турција во ЕУ.

НаводиУреди

  1. „Türkiye Büyük Millet Meclisi Milletvekilleri Dağılımı“ (турски). Grand National Assembly of Turkey. Архивирано од изворникот на 2018-12-25. Посетено на 2013-02-12.