Истанбул (покраина)

Истанбул (турски: Istanbul) — покраина во северозападна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Истанбул . Покраината има 11 622 257 жители (2006) и површина од 5 196 км2. Разделена е на 32 окрузи.

Istanbul
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Istanbul во Турција
Местоположба на покраината Istanbul во Турција
ЗемјаТурција
РегионМармара
Управа
 • УправникMuammer Güler
Површина
 • Total5,196 км2 (2,006 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total12,573,836
 • Густина2,4/км2 (6,3/ми2)
Повик. бр.0212 European side; 0216 Asian side
Рег. таб.34

Наводи

уреди

41°09′27″N 28°52′06″E / 41.15750° СГШ; 28.86833° ИГД / 41.15750; 28.86833