Нишанташи е регион кој се наоѓа во Истанбул, Турција. Регионот ги опфаќа населбите: Тешвикијем Османбег, Машка и Пангалти. Во Нишанташи се наоѓаат голем број на светски познати продавници, кафулиња, барови, ресторани и ноќни клубови. Административно е дел од округот Шишли. Булеварот Абди Ипекчи е една од најскапите региони во градот[1].

Новогодишно украсување во населбата Нишанташи

По Балканските војни од 1912-1913, голем број Турци од Солун се населиле во оваа област во Истанбул, вклучувајќи ги и семејството на познатиот турски поет Назим Хикмет. Освен турската, во областа, исто така, живееле и голем број на грчки, еврејски, ерменски и левантски заедници.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2009-09-03. Посетено на 2009-12-26.

Надворешни врскиУреди

ГалеријаУреди

Координати: 41°03′06″N 28°59′29″E / 41.05167° СГШ; 28.99139° ИГД / 41.05167; 28.99139