Чагор — историско село, сместено во Пелагонија, северозападно од Битола, на Чагорска Река, веднаш над регионалниот пат Битола - Демир Хисар. Атарот на ова село денес се води под селото Лопатица. Во 19 век Чагор се наоѓало во Битолската каза на Битолска нахија. Според статистиката на Васил К’нчов во 1900 година Чагор имал 130 жители[1], додека веќе во 1905 година според Димитар Мишев, селото имало 48 жители.[2]

Чагор
Чагор is located in Македонија
Чагор
Местоположба на Чагор во Македонија
Координати 41°10′47.7″N 21°14′40.0″E / 41.179917° СГШ; 21.244444° ИГД / 41.179917; 21.244444Координати: 41°10′47.7″N 21°14′40.0″E / 41.179917° СГШ; 21.244444° ИГД / 41.179917; 21.244444
Регион Пелагониски
Општина Битола
Население 0 жит.
(поп. 2002)
Чагор на општинската карта
Чагор во Општина Битола.svg

Атарот на Чагор во рамките на општината

ИсторијаУреди

Денес од ова село нема остатоци, освен Чагорскиот манастир со еднинствената црква „Св. Никола“.[3] Над селото се наоѓа археолошкиот локалитет Чагорско Кале што претставува утврдена населба од доцноантичкото време.[4]

Во 1914 г. селото имало 30 жители. За време на Првата светска војна населението го напуштило Чагор, а последните 6 домаќинства се иселиле во 1926 г. Чагорци се преселени претежно во Битола, Лопатица, Лисолај, Могила, Мојно, Тополчани и Секирани.[5]

НаводиУреди

  1. Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 237.
  2. D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, рр. 168-169.
  3. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
  4. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286. 
  5. „Чагор“. Мој Роден Крај.  Unknown parameter |access_date= ignored (помош)