Црква „Св. Симеон Столпник“ - Мородвис

црква во селото Мородвис
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Симеон Столпник
Simeon Stylites Church in Morodvis in 2014.jpg

Поглед кон црквата

Македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Кочанско
Парохија Зрновска
Местоположба
Населено место Мородвис
Општина Зрновци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Симеон Столпник
Изградба 1968
Живопис 2002
Зограф Валентин Ѓуровиќ и Ангел од Кочани
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Симеон Столпник е селска црква - манастир во кочанското село Мородвис.[1] Изградена и осветена е во 1968 година од тогашниот Митрополит Злетовско-струмички Наум. Иконите и фрескоживописот се изработени од Валентин Ѓуровиќ и Ангел од Кочани. Манастирот, кој е посветен во чест и спомен на преподобниот Симеон Столпник, е сместен во подножјето на планината Плачковица, во атарот на Мородвис.

ИсторијаУреди

Заради неевидентирани пишани документи, презентираното во врска со изградбата и осветувањето на манастирот е од искази на некои од постарите жители на с. Мородвис. Според нивни искази на тоа место постоел манастир посветен на св. Јован (не е познато дали е Крстител или Богослов), каде што месното население за време на втората светска војна наоѓало прибежиште, а подоцна месното население се собирало на 2 август на празникот посветен на Св. Илија. Во 1957 по иницијатива на селаните и со нивни средства почнала изградбата на манастирот. Многу подоцна во 1983 манастирот бил осветен од тогашниот надлежен епархиски Архиереј. Градбата на манастирот се состоела од камења ѕидани со кал и печена тула, кровната конструкција била од греди, а кровот од плет од гранки. Од 2001 до 2002 е извршена реконструкција на манастирот со благослов на Митрополитот г. Агатангел.[2]

НаводиУреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Municipaliti Zrnovci“. zrnovci.gov.mk. Посетено на 2020-09-23.

ПоврзаноУреди