Филипо Гали (роден на 19 мај 1963 година во Монца) — италијански фудбалски менаџер и поранешен играч, кој играл како дефанзивец.

Филипо Гали
Филипо Гали во 2012 година
Лични податоци
Роден на 19 мај 1963(1963-05-19)(61 г.)
Роден во Монца, Италија
Висина &100000000000001810000001,81 м
Позиција одбрана
Младинска кариера
1981–1982 Милан Милан
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1982–1996 Милан Милан 217 (3)
1982–1983Пескара Пескара 28 (2)
1996–1998 Реџана Реџана 54 (2)
1998–2001 Бреша Бреша 93 (2)
2001–2002 Вотфорд Вотфорд 28 (1)
2002–2004 Предлошка:Fb team Pro Sesto 38 (1)
Вкупно 458 (11)
Репрезентација
1984–1987 Италија Италија 21 7 (0)
Тренер на екипи
2006–2008 Милан Примавера (технички асистент)
2009–2018 Милан Примавера
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Најмногу е запаметен по неговата долга и успешна игра со Милан, каде настапувал заедно со Барези, Малдини, Костакурта и Тасоти, формирајќи силен одбранбен состав под раководството на менаџерите Ариго Саки и Фабио Капело, во тимовите кои биле соодветно познати како Бесмртните и Непобедливите; за време на неговите 15 сезони со клубот, тој освоил пет титули во Серија А и три титули во Лигата на шампионите на УЕФА, меѓу другите трофеи.

Клупска кариера

уреди

Роден во Монца, Гали играл за Милан од 1983 до ноември 1996 година, откако првично бил член на младинскиот сектор на клубот. [1] Тој го направил своето деби за Милан во Серија А на 18 септември 1983 година, во победата со 4–2 на домашен терен над Верона. Во текот на неговите 13 сезони со клубот, тој уживал во многу домашни и меѓународни успеси под раководството на менаџерите Ариго Саки и Фабио Капело, освојувајќи пет титули во Серија А, три европски купови, два Интерконтинентални купа, три европски суперкупа и четири италијански суперкупа; тој, исто така, постигнал 4 гола за клубот на 325 натпревари: 3 во Серија А, на 217 натпревари и 1 во Купот на Италија, а неговиот последен гол бил против Бреша на 4 септември 1991 година. Тој првично бил важен член на стартната постава заедно со соиграчите Франко Барези, Мауро Тасоти и Паоло Малдини, настапувајќи во она што се смета за една од најголемите одбрани на сите времиња. [б 1] Тој одиграл клучна улога за време на триумфот на Милан во Серија А 1987–88, бидејќи Милан примил само 12 гола во 30 лигашки натпревари, завршувајќи со најдобрата одбрана во Италија. Сепак, поради повредите, и појавата на Алесандро Костакурта на неговата позиција, тој почнал да наоѓа помалку простор во стартната постава, и обично бил користен како замена во подоцнежните години, иако сепак можел да придонесе за важни победи со клубот, особено помагајќи му на Милан да ја зачува мрежата со доминантна дефанзивна изведба, бидејќи ја поразил Барселона со 4-0 во финалето на Лигата на шампионите на УЕФА во 1994 година. [11] [12]

Пред да се приклучи на сениорскиот тим на Милан, Гали првично го направил своето професионално деби додека бил позајмен во Пескара во сезоната 1982-1983. По неговото време со Милан, тој бил продаден на Реџана во 1996 година, друг тим од Серија А. По две сезони со Реџиана, тој се преселил во Бреша на две сезони, помагајќи му на клубот да се промовира во Серија А, за време на сезоната 1999-2000 во Серија Б, и последователно помагајќи му на тимот да избегне испаѓање и да се квалификува за Купот на УЕФА Интертото во 2001 година следната сезона, играјќи заедно со Роберто Баџо, под менаџерот Карло Мацоне. На 38-годишна возраст, тој последователно поминал една сезона во Ватфорд додека Џанлука Вијали бил менаџер на тимот, постигнувајќи еден гол против Волсал. [13]

Меѓународна кариера

уреди

Гали никогаш не играл за сениорскиот тим на Италија, [14] иако имал натпревари за репрезентацијата на Италија до 21 година во 7 наврати помеѓу 1984 и 1987 година, а учествувал со Италија на Европското првенство за играчи до 21 година на УЕФА 1984 година, каде што стигнале до полуфиналето. Тој исто така бил член на тимот на Италија на Летните олимписки игри 1984 година, каде што тие успеале да го освојат четвртото место. [15]

Стил на игра

уреди

Составен, доследен, интелигентен, жилав и тактички разноврсен играч, со одлична техника, дистрибуција, Гали бил познат по неговата способност за обележување човек и одбранбена свест; како внимателен играч, тој одлично ја читал играта и обично се користел како централен бек, иако честопати бил повикуван да пополни на која било одбрамбена позиција, а исто така играл и како десен бек. [12] [14]

И покрај неговата способност, тој често се борел со повреди во текот на неговата кариера, и претежно служел како резервна копија во неговата подоцнежна кариера, по појавата на помлади играчи. [14] [11]

По пензионирањето

уреди

Гали се пензионирал во 2004 година, на 41 години, по две сезони со помалиот клуб од Серија Ц 2, Про Сесто. По неговото пензионирање, тој започнал тренерска кариера и долги години бил одговорен за младинскиот систем на Милан. Во август 2008 година, тој почнал да работи за првиот тим и станал помошник-тренер на Карло Анчелоти, заедно со неговиот поранешен соиграч Тасоти. По заминувањето на Анчелоти во 2009 година, тој станал технички асистент на тогашниот нов тренер Леонардо. Гали, исто така, работел како експерт по таленти. Во септември 2012 година го започнал тренерскиот курс во Коверчиано. [16]

Почести

уреди

Клупски

уреди

Индивидуален

уреди
 • Куќата на славните на Милан [11]

Наводи

уреди
 1. „Mondo CALCIO – Serie B 1999/2000: GALLI“. Архивирано од изворникот на 2009-05-05. Посетено на 2007-05-15.
 2. James Horncastle (21 March 2016). „Gianluigi Buffon record cements his legacy as greatest keeper of all-time“. ESPN FC. Посетено на 21 March 2016.
 3. Paolo Bandini (21 March 2016). „Gianluigi Buffon humble as clean sheet record tumbles, but delight not universal“. The Guardian. Посетено на 21 March 2016.
 4. Rob Smyth (8 May 2009). „The Joy of Six: Great defences“. The Guardian. Посетено на 9 March 2016.
 5. „Nazionale: 2013, addio al catenaccio. Balotelli-Rossi coppia mondiale“ (италијански). La Repubblica. 19 November 2013. Посетено на 9 March 2016.
 6. Lorenzo Turati (15 June 2015). „Costacurta: "Contro lo Steaua la finale più bella, Sacchi era un genio" (италијански). spaziomilan.it. Посетено на 9 March 2016.
 7. Foot, John (2006). Winning at All Costs: A Scandalous History of Italian Soccer. New York: Nation Books. стр. 228.
 8. Mattia Fontana (19 August 2014). „La storia della tattica: da Sacchi a Guardiola“ (италијански). Eurosport. Посетено на 10 March 2016.
 9. Corrado Sannucci. „MILAN 1988-1994: 6 ANNI DA CAMPIONI“ (италијански). Storie di Calcio. Посетено на 10 March 2016.
 10. Jonathan Terreni (19 June 2012). „Speciale squadre nella leggenda, Milan '93-'94 vs Inter '09-'10“ (италијански). Calciomercato.it. Посетено на 10 March 2016.
 11. 11,0 11,1 11,2 „A.C. Milan Hall of Fame: Filippo Galli“. acmilan.com. A.C. Milan. Посетено на 31 March 2015.
 12. 12,0 12,1 „Maglia Rossonera: Filippo Giovanni Galli ("Lo Squalo Bianco di Villasanta")“. magliarossonera.it (италијански). Maglia Rossonera. Посетено на 1 April 2015.
 13. „Watford 2-1 Walsall“. WatfordFC.com. 27 August 2001. Архивирано од изворникот на 23 June 2010. Посетено на 26 June 2010.
 14. 14,0 14,1 14,2 „Dieci italiani più uno che avrebbero meritato la nazionale“ (италијански). La Repubblica. Посетено на 26 February 2017.
 15. „Convocazioni e presenze in campo: Galli, Filippo“. figc.it (италијански). FIGC. Архивирано од изворникот на 2017-08-01. Посетено на 1 April 2015.
 16. „A.C. MILAN COMUNICATO UFFICIALE“. acmilan.com (италијански). 10 June 2009. Посетено на 1 April 2015.

Надворешни врски

уреди


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „б“, но нема соодветна ознака <references group="б"/>.