Преднизолонот е стероиден лек кој се користи во третманот на одредени видови на алергии, инфламаторни состојби, автоимуни нарушувања, и канцери.[1][2] Некои од овие состојби се пропратени со адренокортикална инсуфициенција, хиперкалцемија, ревматоиден артритис, дерматитис, воспаление на очите, астма, и мултипла склероза.[2] Може да администрира преку уста, интравенска инјекција, крем, и капки за очи.[3]

Систематско (IUPAC)
(11β)-11,17,21-Trihydroxypregna-1,4-diene-3,20-dione
Клинички податоци
Заштитени имињаmany
AHFS/Drugs.commonograph
MedlinePlusa682794
Licence dataUS FDA:врска
Бременосна
категорија
  • AU: A
  • US: C (Ризикот не е отфрлен)
Начин на издавање
  • UK: POM (само на рецепт)
  • US: само
Начин на
примена
By mouth, intravenous, topical
Фармакокинетички податоци
Полувреме на елиминација2–3 hours
Екскрецијаurine
Назнака
CAS-број50-24-8 Ок
ATC кодA07EA01 C05AA04, D07AA03, H02AB06, R01AD02, S01BA04, S02BA03, S03BA02
IUPHAR/BPS2866
DrugBankDB00860 Ок
ChemSpider5552 Ок
UNII9PHQ9Y1OLM Ок
KEGGD00472 Ок
ChEBICHEBI:8378 Ок
ChEMBLCHEMBL131 Ок
Синоними11,17-Dihydroxy-17-(2-hydroxyacetyl)-10,13-dimethyl-6,7,8,9,10,11,12,13,14,15,16,17-dodecahydrocyclopenta[a] phenanthren-3-one
Хемиски податоци
ФормулаC21H28O5
Моларна маса360.444 g/mol
  (провери)

Наводи уреди

  1. WHO Model Formulary 2008 (PDF). World Health Organization. 2009. стр. 53–54. ISBN 9789241547659. Архивирано од изворникот (PDF) на 13 December 2016. Посетено на 8 December 2016.
  2. 2,0 2,1 „Prednisolone“. The American Society of Health-System Pharmacists. Архивирано од изворникот на 23 December 2016. Посетено на 8 December 2016.
  3. „Search results – (eMC)“. www.medicines.org.uk. Архивирано од изворникот на 20 December 2016. Посетено на 13 December 2016.