Сулејман Рушити

политичар

Сулејман Рушити (роден на 22 јануари 1972 година во Чајле, Гостиварско) — македонски режисер и политичар.

Сулејман Рушити
Министер за образование и наука
На должноста
2006 – 2008
Премиер Никола Груевски
Претходник Азис Положани
Наследник Перо Стојановски
Лични податоци
Роден(а) 22 јануари 1972(1972-01-22)(52 г.)
Чајле, СР Македонија, СФРЈ
Националност Албанец
Партија ДПА
Нова Демократија
Установа Филозофски факултет

Животопис

уреди

Рушити дипломирал режија на Факултетот за драмски уметности во Тирана во 1997 година[1]. Од 1998-2001 бил ангажиран како режисер во Македонска радио-телевизија, а во 2001 и 2002 година бил директор на Театарот на народностите во Скопје.

Рушити бил основач и директор на театарот Алтернативе, Скопје во периодот од 1998-2002 година. Во 2002 година бил еден од основачите на културниот магазин Алтернатива, а во текот на 2002-2003 година бил член на одборот на „Про хелветиа“. Посетувал повеќе обуки од областа на управување на институциите од културата во странски образовни институции. Рушити зборува англиски, германски, српски и италијански јазик.

Политичка кариера

уреди

Сулејман Рушити во периодот од 28 август 2006 до 27 јули 2008 година ја извршувал функцијата Министер за образование и наука како член на ДПА. По основањето на партијата Нова Демократија, Рушити станал нејзин член, за да во 2011 година го најави своето повлекување од политиката[2].

Наводи

уреди
Политички функции
Претходник
Азис Положани
Министер за образование и наука
28 август 2006 - 27 јули 2008
Наследник
Перо Стојановски