Нова Демократија (2008)

За останати значења на поимот „Нова Демократија“, видете ја страницата за појаснување.

Нова Демократија (албански: Demokracia e Re) е политичка партија во Македонија.

Нова Демократија
Основана2008
ШтабСкопје, Република Македонија
Идеологијалиберализам
Меѓународна припадностнема
Европска припадностнема
БоиЦрвена и црна
Мрежно место
www.demokraciaere.org
Политика на Република Македонија
Политички партии
Избори

Историја

уреди

Партијата е формирана во 2008 од страна на неколку поранешни членови на Демократската партија на албанците. Претседател на партијата е Имер Селмани, кој бил еден од седумте кандидати на македонските претседателски избори во 2009 година каде освоил 146,795 гласови (14,99%) и завршил како трет.[1][2] За време на предвремените парламентарни избори во 2011 година, Нова Демократија доживеала катастрофален пораз, и поради неосвојувањето на ниеден пратенички мандат, претседателот Имер Селмани на 7 јуни 2011 година поднел оставка.[3]

Наводи

уреди
  1. Macedonian Information Agency Архивирано на 28 март 2009 г. (англиски)
  2. Večer Online - Election results Архивирано на 17 февруари 2012 г. (македонски)
  3. Вренези, Наим (7 јуни 2011 16:32). „Имер Селмани поднесе оставка“. А1. Посетено на 2011-06-07. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Надворешни врски

уреди