Горна Орјаховица (бугарски: Горна Оряховица) е град во Северна Бугарија. Се наоѓа во областа Велико Трново недалеку од градовите Велико Трново и Долна Орјаховица и архитектурниот резерват село Арбанаси. Градот е втор по големина во областа после Велико Трново и е административен центар на општината Горна Орјаховица.

Горна Орјаховица
Горна Оряховица
град
Изглед на центарот на градот
Изглед на центарот на градот
Горна Орјаховица is located in Бугарија
Горна Орјаховица
Горна Орјаховица
Местоположба на Горна Орјаховица во Бугарија
Координати: 43°7′49.42″N 25°42′14.69″E / 43.1303944° СГШ; 25.7040806° ИГД / 43.1303944; 25.7040806
ЗемјаБугарија
ОбластВелико Трново
ОпштинаГорна Орјаховица
Управа
 • ГрадоначалникДобромир Добрев (ГЕРБ)
Површина
 • Вкупна21 км2 (8 ми2)
Надм. вис.&10000000000000218000000218 м
Население (2022)
 • Вкупно30.169
 • Густина1,400/км2 (3,700/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код5100
Повик. бр.+359 618
Мреж. местоg-oryahovica.bg

Историја уреди

Најраното населено место во регионот е од среднокамената епоха (вториот дел на петтото илјадолетие п.н.е.) Меѓу возвишението Камака и арбанашкото плато се пронајдени траги од подоцна тракиско село од племето кробизи. Кробизите ја изградиле тврдината Камака во 5 век п.н.е. Подоцна, во 1 век п.н.е. римјаните изградиле римска тврдина над нејзините рушевини. Ова населено место својаата економска егзистенција воглавно ја стекнува преку лозарството и винопроизводството. Животот во него продолжил до доаѓането на словените во околу 6 и 7 век. Не се пронајдени материјални докази за живот во периодот од 7 до 12 век.

Надворешни врски уреди

Наводи уреди