За во минатото посебниот град, денеска дел од Будимпешта видете Пешта.
Пешта
Pest megye
Грб на округот
Регион Централна Унгарија
Административен центар Будимпешта
Површина 6.393,14 км2
Население 1.195.020 (2008)
Густина на населението 168 /км²
Број на населени места 187
Мрежно место www.pestmegye.hu
 Унгарија

Округот Пешта (унгарски: Pest megye) е еден од 19-те окрузи на Унгарија, сместен во централниот дел на земјата. Зафаќа површина од 6393.14km2, а бројот на населението изнесува 1,213,090, според податоците од 2009. Го опкружува главниот град Будимпешта, како и повеќе од населението (65.2%/790,995 во 2009) живее во населбите на Будимпешта. Границите ги дели со Словачка и унгарските окрузи: Ноград, Хевеш, Јас-Наѓкун-Солнок, Бач-Кишкун, Фејер и Комаром-Естергом. Реката Дунав тече низ округот. Главен град на округот е Будимпешта, кој е административно одделен.

Историја

уреди

Денешниот округ Пешта бил формиран после Втората светска војна, кога поранешниот округ Пешта-Пилис-Солт-Кискун бил поделен на два дела (другиот дел денеска се наоѓа во округот Бач-Кишкун). Пешта како округ исто така постоела и во раните денови на Кралството Унгарија (11 век). Територијата на поранешниот округ со исто име приближно го зафаќал североисточниот дел на денешниот округ Пешта. Бил споен со округот Пилис пред 15-от век.

Население

уреди

Вака изгледа историскиот развиток на населението во округот Пешта, почнувајќи од 1870 година:

Година Население
1870 330,089
1880 353,851
1890 395,142
1900 450,136
1910 524,320
1920 571,753
1930 633,257
1941 682,696
1949 686,953
1960 781,505
1970 878,644
1980 973,830
1990 949,842
2001 1,083,877
2009 1,213,290

Етнички групи

уреди

Население по националност според пописот од 2001 година.[1]:

Религии

уреди

Население според деноминации:[2]

Галерија

уреди

Наводи

уреди
  1. „Population by nationalities“. Hungarian Central Statistical Office. 2001. Посетено на 2008-05-30.[мртва врска]
  2. „Population by religions, denominations“. Hungarian Central Statistical Office. 2001. Архивирано од изворникот на 2005-04-22. Посетено на 2008-05-30.

Надворешни врски

уреди

47°25′N 19°20′E / 47.417° СГШ; 19.333° ИГД / 47.417; 19.333