Зелјахово (општина)

Општина Зелјахово
Δήμος Νέας Ζίχνης
Dimos Neas Zichnis - Central Macedonia.svg
Општина Зелјахово на картата на областа Централна Македонија
Податоци
Област: Централна Македонија
Округ: Сер
Гео. област: Зихна
Население: 15 073 (2001)
Седиште: Зелјахово
Нас. места: 21
Пошт. бр.: 620 42
Пов. бр.: 23240-2
Портал: nea-zihni.info

Зелјахово (грчки: Δήμος Νέας Ζίχνης, Димос Нејас Зихнис) — општина во Серскиот округ на Егејска Македонија, денес во Грција. Опфаќа 20 села и еден манастир во историско-географската област Зихна. Административен центар е истоименото село Зелјахово.

Населени местаУреди

Оштината Зелјахово е создадена на 1 јануари 2011 г. по законот „Каликратис“.[1] со спојување на две стари општини: Алистратик и Зелјахово.

Општинска единица АлистратикУреди

 
Поранешната општина Алистратик на картата на некогашниот округ Сер.

Според пописот од 2001 г., општината Алистратик (Δήμος Αλιστράτης) има население од 4 121 жител. Ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Алистратик (2 764)
 • Општински оддел Грачен
 • село Грачен (или Грачани; Αγιοχώρι, Агиохори) (330 жители)
 • Општински оддел Драчево
 • Драчево (денес Станица Драчево, Σταθμός Λευκοθέας, Статмос Левкотејас) (406 жители)
 • Општински оддел Мандилево
 • село Мандилево (Мандилово; Μανδήλι, Мандили) (134 жители)
 • Општински оддел Скрижово
 • село Скрижово (или Скрижево; Σκοπιά, Скопија) (163 жители)
 • Општински оддел Станица Анџишта

Општинска единица ЗелјаховоУреди

 
Поранешната општина Зелјахово на картата на некогашниот округ Сер.

Според пописот од 2001 г., општината Зелјахово има население од 10 952 жители. Ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Зелјахово
 • село Зелјахово (или Зилјахово; Νέα Ζίχνη, Неја Зихни) (2 421 жител)
 • Општински оддел Анасташа
 • село Анасташа (Αναστασία, Анастасија) (362 жители)
 • Општински оддел Здравик
 • село Здравик (Δραβήσκος, Дравискос) (1 660 жители)
 • Општински оддел Доксамбос
 • село Доксамбос (или Доксомбос; Μύρκινος, Миркинос) (370 жители)
 • Општински оддел Каратопрак
 • Општински оддел Клепушна
 • Општински оддел Кочак
 • село Кочак (или Кочан; Μυρρίνη, Мирини) (318 жители)
 • Општински оддел Оравиште
 • село Оравиште (или Хорвиште, Хоравиште, Хорвишта; Άγιος Χριστόφορος, Агиос Христофорос) (390 жители)
 • Општински оддел Порна
 • село Порна (Γάζωρος, Газорос) (1 666 жители)
 • Општински оддел Рахово
 • село Рахово (Μεσορράχη, Месорахи) (420 жители)
 • Општински оддел Толос
 • село Толос (Θολός) (918 жители)
 • Општински оддел Чанос
 • село Чанос (Νέα Πέτρα, Неја Петра) (389 жители)
 • Општински оддел Чепелџе
 • село Чепелџе (или Чепелџа; Δήμητρα, Димитра) (490 жители)
 • Општински оддел Шилинос
 • село Шилинос (Σφελινός, Сфелинос) (448 жители)

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

 1. „Ν. 3852/10“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-07-05. Посетено на 2010-07-05.

Надворешни врскиУреди