Круша (планина)

планина во Егејска Македонија

Круша Планина, или Круша (на грчки: Κρούσια όρη, Крусија ори или Δύσωρο, Дисоро) е ниска планина во Егејска Македонија.[1] Планината е разположена во централниот дел на Егејска Македонија и низ неа минува границата меѓу општината Кукуш (на запад), општината Синтика (на североисток) и општината Долна Џумаја на исток. Највисокиот врв на Круша со 1.179 м.

Круша
Κρούσσια όρη
General view of Dolni Poroy.jpg
Поглед на Круша
Највисока точка
Надм. вис.1179 м
Друго имеΚρούσσια όρη
Географија
Круша на интерактивна карта

Карта

Матичен венецЦентрална Македонија

НаводиУреди

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2012-02-05.