Санма (бислама: Sanma) една од шестте покраини во Вануату. Покраината се наоѓа во северозападниот дел од земјата и го опфаќа најголемиот остров во земјата Еспириту Санто. Островот е оддалечен околу 2.500 км североисточно од Сиднеј, Австралија. Името на покраината потекнува од првите букви на најголемите острови (Еспириту) Санто и Мало.

Карта на покраините во Вануату.
Знаме на покраината Санма

Население уреди

Според пописот од 2009 година, покраината имала население од 45.860 жители.[1] Вкупната површина на покраината е 4,248 км2. Главен град на покраината е Луганвил.

Острови уреди

Поголеми острови
име население површина км2
Аесе 0
Аоре 556 58
Араки 140 2.5
Бокиса 56
Еспириту Санто 39,606 4,010
Мало 4,273 180
Малокиликили 19
Мавеја 207
Тангоа 394
Тутуба 609
Урелапа 0
Целосен список

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 2009 Census Summary release final Архивирано на 21 декември 2013 г. - Government of Vanuatu

Надворешни врски уреди

15°20′S 166°45′E / 15.333° ЈГШ; 166.750° ИГД / -15.333; 166.750