Дени (бислама и англиски: Dany) е мал остров во покраината Санма во Вануату.[1][2]

Дени
Dany
Географија
МестоТихи Океан
Координати15°21′28″ S; 167°12′31″ E / 15.3577° ЈГШ; 167.2086° ИГД / -15.3577; 167.2086Координати: 15°21′28″ S; 167°12′31″ E / 15.3577° ЈГШ; 167.2086° ИГД / -15.3577; 167.2086
АрхипелагВануату
Управување
ПокраинаСанма
Демографија
Население0 (2015)

Туризам уреди

Островот не е населен но е често посетуван луѓе. Тој е позната локално туристичко одредиште за нуркање, сурфање и риболов. На островот има изградени нова колиба/ бунгалов кој се издава на туристи. Бунгаловот има поглед кон вулканот на островот Амбае.[3][4]

Географија уреди

Островчето Дени се наоѓа непосредно до источниот брег на островот Еспириту Санто. Дени е едно од повеќето островчиња кои се на тоа место. Западно е островот Еспириту Санто, југозападо се малите Малвануа, Малао, Малвепе и Малпараво (со уште едно мало островче) и југоисточно е Мавеја.

Наводи уреди

  1. Kessell, Natalie (13 September 2018). „SIZE DOES MATTER: 5 reasons Vanuatu's largest island will take your breath away“ (англиски). KARRYON. Посетено на 11 June 2019.
  2. „DANY ISLAND | Book Vanuatu Travel | Hotels & Tours | Flights“. Vanuatu. Travel Vanuatu. 5 June 2017. Посетено на 11 June 2019.
  3. „Dany Island Day Trip Santo - Vanuatu Forum - TripAdvisor“ (англиски). Tripadvisor. Посетено на 11 June 2019.[мртва врска]
  4. „Dany Island“. Santo.Travel Centre. Архивирано од изворникот на 2019-12-28. Посетено на 11 June 2019.

Надворешни врски уреди